Ēfarė e prish abdestin te femrat?
21.12.2009 19:05:26

Pyetja:

Selam alejkum ue rahmetullahu ue berekatuhu!
Kisha pasur dėshirė tė mė jepni njė pėrgjigje mė tė saktė nė lidhje me prishjen e abdestit te femrat. Ju lutem specifikoni se ēka e prish abdestin tek femrat.
Nė disa vende kam lexuar se abdestin e prishin gazrat qė dalin nga vrima anale, vetėm nė qoftė se dėgjon zhurmė apo nė qoftė se e ndien erėn, por nuk kam hasur nė njė pėrgjigje mė konkrete pėr prishjen e abdestit te femrat. Ndoshta edhe jam e vetmja qė mė ndodh njė gjė e tillė, por shpeshherė mė duket se mė del njė lloj fryme apo gazi nga organi gjenital gjatė namazit. Ndodh qė e pėrsėris abdestin edhe 2-3 e ndoshta edhe 4-5 herė vetėm gjatė njė namazi, por nė kėtė rast mė duhet tė shtoj se unė kam edhe shumė problem me gazra. Bile shpeshherė e di qė nuk del ndonjė gaz, por prapėseprapė mė duket se dėgjoj njė zhurme nė afėrsi tė vrimės anale. Mė besoni, kjo mė nervozon shumė, bile edhe shejtani me intrigat e veta mė pėshpėrit “lėre namazin, nuk je ti pėr namaz, ti nuk je nė gjendje tė mbash njė abdest”. Por unė namazin inshallah nuk do e lė kurrė. Ē’mund tė thoni pėr kėtė, a me tė vėrtetė ėshtė gaz apo ėshtė vetėm vesves i shejtanit? Ju lutem mė jepni njė pėrgjigje, e sidomos nė kėto ditė dimri, kur dihet sa ftohtė ėshtė tė marrėsh abdest njė herė e jo disa herė brenda njė namazi.
Allahu i Lartėsuar ju mėshiroftė dhe ju shpėrbleftė nė kėtė botė dhe nė ahiret me xhenetin Firdeus!


Pėrgjigjja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen, mbi shokėt dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Dalja e gazrave nga vrima anale e prish abdestin nė tė gjitha rastet (qoftė me zė apo pa tė, e ndien erėn apo jo) dhe pėr kėtė ka konsensus (ixhma) te tė gjithė fukahatė. Me fjalė tė tjera, tė dėgjuarit e nxjerrjes sė gazrave apo nuhatja e erės nuk ėshtė kusht pėr pavlefshmėrinė e abdestit, por i Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja qofshin mbi tė, i ka theksuar kėto gjėra nė rast se muslimani dyshon dhe i bėhet vesves se a ka ndodhur kjo apo jo. Kjo shumė qartė vėrehet nga hadithi i Muhamedit salallahu alejhi ue selem: “Nėse ndonjėri nga ju ka shqetėsime nga barku dhe nuk ėshtė i sigurt nėse ka nxjerrė gazra apo jo, ai kurrsesi nuk duhet ta lėrė xhaminė derisa tė dėgjojė zė apo tė nuhasė erėn." (Shėnon Muslimi)
Kurse sa i pėrket daljes sė ajrit nga organi seksual i femrės, fillimisht themi se kjo nuk ėshtė njė gjė qė ju ndodh vetėm juve, por ėshtė njė veprim qė u ndodh shumė femrave dhe kėtė ēėshtje e kanė trajtuar fukahatė nė librat e tyre si nė tė kaluarėn ashtu edhe nė librat e fikhut bashkėkohor.
Duke mos u zgjeruar, themi se ėshtė njė ēėshtje diskutabile te fukahatė, pasi pėr kėtė nuk kemi ndonjė citat tė drejtpėrdrejtė nga e cila do tė mund tė nxirrej dispozita.

-Mendimi i medhhebit shafi dhe hanbeli ėshtė se kjo e prish abdestin dhe ata argumentojnė se abdesti prishet me ēdo gjė qė del nga dy vrimat (anale dhe organi seksual) dhe ata bėjnė analogji me lirimin e gazrave nga vrima anale. Ata thonė se kjo ėshtė e njėjtė me atė.

-Hanefitė dhe malikitė thonė se kjo nuk e prish abdestin, pasi dalja e ajrit nga organi i femrės ėshtė diēka e pazakonshme, nuk ėshtė papastėrti dhe nuk kemi argument (citat) qė vėrteton prishjen e abdestit kjo gjė. Ėshtė i njohur parimi nė fikh se gjėrat nė esencė mbesin ashtu si janė derisa nuk sjellim argument tė qartė pėr ndryshimin e tyre. Nė kėtė rast, e vėrtetuar ėshtė se femra ka marrė abdest dhe pėr tė thėnė se kjo ėshtė prishur, duhet tė sjellim argument tė qartė. Pasi kjo nuk ėshtė bėrė, atėherė dispozita mbetet ashtu si ka qenė.

Shumė nga fukahatė kanė thėnė se kjo gjė e prish abdestin, duke u nisur nga fakti se kjo ėshtė mė e sigurt, por pasi nuk kemi argument tė prerė dhe kjo gjė i bėn shumė nga femrat tė cilat kanė njė problem tė kėtillė, ashtu sikurse ju, qė t’u shtohen vesveset dhe ta pėrsėrisin abdestin brenda njė kohe disa herė dhe probleme tė ngjashme, mė i drejtė ėshtė mendimi se ajri i cili del nga organi i femrės nuk e prish abdestin.
Kėtė mendim e pėrzgjedhin njė numėr dijetarėsh tė nderuar dhe ky ėshtė qėndrimi i Komisionit tė Pėrhershėm i Fetave (El-lexhned daime), nė krye me shejhun e nderuar Abdulaziz ibėn Baz. Pėr t’u qetėsuar rreth kėtij problemi dhe pėr t’i larguar tė gjitha vesveset dhe dyshimet, ne po sjellim pyetjen dhe pėrgjigjen e Komisionit.

Fetvaja nr:7044 e Komisionit tė Pėrhershėm pėr Studime dhe Fetva

Pyetja: Kur njė femėr hyn nė namaz dhe shkon nė ruku e sexhde, posaēėrisht gjatė sexhdes, uljes nė mes tė dy sexhdeve dhe uljes nė teshehud, nga organi i saj del ajėr me zė, qė mund ta dėgjojnė edhe ata qė janė afėr saj. A prishet namazi i kėsaj femre? Nganjėherė ndodh qė t’i dalė ajri shumė pak dhe pa zė, a prishet namazi dhe abdesti me kėtė rast?

Pėrgjigjja: Lavdėrimi i takon vetėm Allahut, salavatet dhe selamet qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij.
Ajri i cili del nga organi i femrės nuk e prish abdestin.
Me ndihmėn e Allahut ėshtė suksesi dhe salavatet e selamet qofshin mbi tė Dėrguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi shokėt e tij.

Komisioni i Pėrhershėm pėr Studime dhe Fetva; Shejh Abdulaziz bin Baz, shejh Abdurrezak Afifi dhe shejh Abdullah Ku`ud.

Kjo ishte sa i pėrket kėtij problemi. Nė fund, ju kėshillojmė qė t’i largoni vesveset dhe tė mos ju mundojė kjo gjė. Lusim Allahun e Lartėsuar t’ju japė sukses nė kėtė botė dhe nė botėn tjetėr!
 

Alaudin Abazi
11.1.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010