Tri pyetje pėr ēėshtjen e dorės
21.12.2009 19:05:02

Pyetja:

Es-selamu alejkum!
Kam tri pyetje pėr ēėshtjen e dorės:
1. A ėshtė e lejuar t’u flitet pėr dore mixhės (xhaxhait) dhe dajės dhe djalit tė tezes (kujt po e kujt jo, apo asnjėrit)? Gjithashtu, t’i dilet pa shami mixhės dhe dajės a bėn?
2. A ėshtė e lejuar t’u flitet tė moshuarve (nėse po, atėherė sa vjeē duhet tė jetė pėrafėrsisht)?
3. Dhe kur dikush po ma zgjat dorėn, duke mos e ditur apo nga hutimi, a bėn t’i flas nė atė rast apo si tė reagoj?
Allahu ju shpėrbleftė me xhenetin Firdeus pėr punėn qė po bėni!Pėrgjigjja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen, mbi shokėt dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

1. Pėrshėndetja me dorė mixhės dhe dajės ėshtė e lejuar dhe te kjo nuk ka asnjė pengesė, sikurse lejohet qė para tyre tė dilni edhe pa shami, ashtu si dilni para babait dhe vėllezėrve. Kjo ėshtė kėshtu pasi mixha dhe daja konsiderohen tė afėrm tė ngushtė (mahrem) pėr ty. Kurse pėrshėndetja me dorė djalit tė tezės nuk ėshtė e lejuar, pasi ai nuk konsiderohet i afėrm i ngushtė (mahrem).

2. Pėrshėndetja me dorė tė huajve qė nuk janė nga familja e ngushtė, por qė janė tė moshuar nuk ėshtė e lejuar dhe te kjo duhet tė kemi kujdes, qė me aq sa ėshtė e mundur t’i largohemi asaj.

3. Nėse ėshtė i pranishėm dikush i huaj dhe ju zgjat dorėn qė t’ju pėrshėndesė, atėherė ju nė kėtė rast duhet t’ia sqaroni se nuk e praktikoni njė gjė tė tillė, pasi feja jua ndalon. Mundohuni me fjalė tė mira t’ia sqaroni dhe me lejen e Allahut do tė hasni nė mirėkuptim; nėse jo herėn e parė, herėt e tjera ata do tė mėsohen.

 

Alaudin Abazi
11.1.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010