A lejohet t’i japėsh gji fėmijės nėse je xhunub
21.12.2009 19:04:39

Pyetja:

A lejohet t’i japėsh gji fėmijės nėse je xhunub, kur nuk mund tė marrėsh gusul?


Pėrgjigjja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen, mbi shokėt dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.
Gruas i lejohet t’i japė gji fėmijės sė saj gjatė kohės kur ajo ėshtė xhunub (gjendja pas marrėdhėnieve seksuale) para se tė pastrohet, ashtu siē i lejohet t’i japė gji edhe gjatė kohės sė menstruacioneve apo gjatė fazės sė lehonisė.
Pastrimi nga xhunubllėku ėshtė obligativ pėr shkak tė faljes sė namazit dhe kryerjes sė ibadeteve tė ndryshme, kurse pastrimi nga xhunubllėku pėr shkak tė dhėnies gji fėmijės nuk ėshtė i kėrkuar dhe kėtė nuk e thotė askush nga ulematė tanė tė nderuar. Allahu e di mė sė miri!
 

Alaudin Abazi
7.12.2007


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010