A lejohet motra muslimane tė vozisė automobil?
21.12.2009 18:51:47

Pyetja:

A lejohet motra muslimane tė vozisė automobil?

Pėrgjigja:

Falenderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshim mbi tė dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen, shokėt dhe tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit

Atė qė duhet ta dijnė muslimanėt ėshtė se femra nė esencė duhet tė qėndrojė nė shtėpi dhe dalja e saj, mos tė bėhet sikurse dalja e burrit. Allahu i Lartėsuar thotė: “Dhe rrini nė shtėpitė tuaja e mos shfaqni bukurinė tuaj si shfaqej nė injorancėn e hershme, falni namazin, jepni zeqatin dhe respektoni Allahun dhe tė dėrguarin e Tij.”

Allahu i Lartėsuar kur e krijoi femrėn dhe mashkullin, i specifikoi ata dy me gjėra qė dallojnė nga njėri-tjetri. Prandaj, gruaja ka obligim qė tė pėrkujdeset pėr familjen, edukimin e fėmijve... kurse burri ka obligim tė pėrkujdeset rreth tė gjitha nevojave  tė gruas dhe familjės, duke filluar nga ato esenciale (ushqim, veshmbathje, etj), pastaj edhe nevojat e tjera.

Nga kjo qė u tha mė lartė nuk nėnkuptojmė se gruaja fare nuk e ka tė lejuar tė dalė nga shtėpia. I lejohet asaj tė dalė pėr nevoja tė ndryshme qoftė pėr shkollim, vizitė, apo nėse ėshtė e nevojshme edhe tė punojė, apo ndonjė gjė tjetėr. Por ajo qė duhet tė theksojmė kėtu ėshtė qė dalja e saj mos tė konsiderohet sikurse dalja e burrit. Prandaj nėse ajo dėshiron tė dalė kėrkohet t`i ketė parasysh gjėrat qė do t’i pėrmendim mė poshtė:

1. Mos tė bėhet dalja e saj pa lejen e burrit.

2. Nėse dalja konsiderohet udhėtim (sefer) ku shkurtohet namazi dhe i lejohet ta prishė agjėrimin, atėherė ajo duhet tė jetė e shoqėruar me mahrem (mashkull i moshėrritur, i afėrt, me tė cilin nuk i lejohet martesa, si: babai, djali, burri, etj).

3. Nėse femra punon, atėherė nuk lejohet qė nė kėtė punė tė pėrzihet me meshkuj tė huaj apo tė vetmohet me ta.

Kėto janė kushtet e domosdoshme qė gruaja duhet t`i ketė parasysh nė daljen e saj, kushte tė cilat nxirren nga citatet e shumta kuranore, apo hadithe tė cilat nuk do tė pėrmenden pėr shkak tė moszgjerimit.

Pas kėsaj hyrje tė domosdoshme rreth pyetjes qė bėtė themi se femra lejohet tė vozisė makinė dhe hypja dhe vozitja e makinės nga ajo ėshtė e njejtė sikurse ēdo mjet tjetėr transporti. Transmetohet se Aishja e ngiste deven gjatė udhėtimit, sė bashku me Profetin (salallahu alejhi ue selem).

Disa nga dijetarėt bashkohorė janė mė rigoroz nė kėtė dhe nuk lejojnė kėtė pėr shkak tė rrethanave dhe situatės sė vendeve tė tyre, jo pse kjo gjė nė esencė ėshtė e ndaluar, por nga aspekti se kjo punė ėshtė e lejuar nė thelb, por pėr shkaqe tė ndryshme nė shumicėn e rasteve ajo vepėr shpie nė haram, e qė nė gjuhėn e terminologjisė sė sheriatit quhet: “sedu dherai”.

Prandaj ne themi se po tė ishin rrethanat e tilla edhe nė vendin tonė do tė ishte e njejta dispozitė.

Sė fundi, themi se vozitja e makinės pėr femrėn muslimane lejohet, nėse ajo i pėrmbahet kėtyre kritereve: ta nxjerrė patenten e shoferit me leje nga burri apo pėrgjegjėsi i saj, nėse nuk ėshtė e martuar, t`i pėrmbahet mbulesės islame, tė dal nga shtėpia pėr shkaqe tė nevojshme dhe me leje tė burrit, tė largohet nga vozitja nė vende tė shkreta (ku nuk ka njerėz dhe ėshtė e mundur t`i paraqitet ndonjė rrezik), tė largohet nga vozitja nė orėt e vona tė natės, tė vozisė brenda nė qytet dhe mos tė udhtojė vetėm (pa mahrem), pasi ėshtė e mundur qė tė ndodh ndeshje apo diēka tjetėr dhe tė mos u ekspozohet disa situatave qė nuk janė tė lejuara apo tė mira pėr tė.   

 Nėse femra muslimane u pėrmbahet kėtyre kritereve, atėherė lejohet tė vozisė makinė, edhe pse themi se kjo punė ėshtė mė shumė nga specifikat e burrave, pasi muslimanja e cila vozitė makinė ėshtė mjaft afėr disa situatave me tė cilat mund tė bjerė nė haram, qoftė edhe nė formė indirekte, prandaj i porosisim femrat muslimane qė tė mos nxitojnė nė marrjen e njė vendimi tė tillė, pėrveē situatave qė ėshtė e domosdoshme pėr to. Allahu e di mė sė miri.

Alaudin Abazi

12.04.2006


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010