Ēfarė tė bėj me veturėn e blerė me kamatė?
21.12.2009 18:46:03

Pyetja:

Hoxhė i nderuar, para 8 muajsh i bėra dokumentat gati pėr tė marrė veturė me kredi pa ia vėnė veshin se ēfarė thotė Islami pėr kamatėn, mirėpo 3 apo 4 muajt e fundit kam lexuar shumė pėr kamatėn dhe njėkohėsisht fal 5 vakte namaz dhe tani jam i dėshpėruar. Ndihem keq, s’kam fuqi financiare qė veturėn tė cilėn e kam marrė ta paguaj menjėherė dhe dua tė di se ēfarė duhet tė bėj nė kėsi rasti. Unė jam penduar, mirėpo ai pendimi im nuk mundet tė tejkalohet pasi kredinė e kam pėr 5 vite ndėrsa nga ana tjetėr s’kam tė ardhura qė ta mbuloj pėrnjėherė, pasi jam student dhe s’kam tė ardhura mujore etj.. E gjithė kjo mė intereson se a ka rrugėdalje tė menjėhershme apo?


Pėrgjigjja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Falėnderojmė Allahun e Lartėsuar qė ju udhėzoi nė rrugėn e drejtė dhe ju kuptuat dėmin e mėkatit qė keni bėrė. Pika e parė qė duhet tė bėni ėshtė qė ju tė pendoheni sinqerisht tek Allahu i Gjithėmėshirshėm, pėr kėtė vepėr dhe tė ndieni keqardhje e mėrzi. Patjetėr pendimi nga mėkati duhet tė shoqėrohet me keqardhje dhe pishmanllėk, pastaj tė mundoheni tė gjeni rrugėdalje konkrete qė tė pastroheni nga barra e kėsaj kontrate dhe tė dilni sa mė shpejt nga kjo gjendje nė tė cilėn jeni ngarkuar. Mendojmė se ju duhet tė kėrkoni nga ata qė kanė mundėsi materiale qė t`ju japin borxh dhe ta bėni pagesėn e kėrkuar menjėherė, pėr t’u liruar nga kjo kontratė kamatare. Vazhdoni tė hulumtoni mundėsitė te njerėzit qė i njihni dhe me lejen e Allahut, nėse ju e jepni mundin, Allahu i Plotfuqishėm do t`ju gjejė rrugėdalje. Allahu e di mė sė miri!
 

Alaudin Abazi
31.5.2009


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010