A kam bėrė gjynah qė kam vepruar si mė lart dhe nėse mundem, a tė dal nė vend tjetėr pune?
21.12.2009 18:45:38

Pyetja:

Jam duke punuar nė zyrėn e tenderėve (prokurimit) qė prej pesė vitesh, por mė duhet shpesh tė marr pjesė nė komisionet e vlerėsimit tė tenderėve. Nganjėherė kam presion qė tė vendosim pėr filan firmė. Nganjėherė edhe pse vendosim pėr mė tė lirin nė ēmim, mė pas dėgjojmė sė dikush brenda nė institucion apo jashtė tij po pėrfiton shumė euro. Ne po e kryejmė procedurėn dhe po mė shqetėson kjo punė, prandaj pasi nuk po mundem tė ndikoj qė kėto hajni tė ndalen, po mundohem tė dal e tė punoj nė njė punė tjetėr, pasi nuk po mundem t’i ndal kėto hajni dhe nganjėherė jam nėnshkrues i tyre kundėr vullnetit tim. Pyetja ime ėshtė se a kam bėrė gjynah qė kam vepruar si mė lart dhe nėse mundem, a tė dal nė vend tjetėr pune?
 

Pėrgjigjja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Ashtu si po e pėrshkruani ju situatėn, kuptojmė se nė ato punė realizohen allishverishe tė shumta. Fatkeqėsisht vjedhja dhe tradhtia mė e madhe moderne qė ndodh tani, jo vetėm nė Kosovė por nė tėrė botėn ėshtė metoda e marrje-dhėnies sė punėve e projekteve me anė tė tenderėve. Pa u zgjeruar themi se Islami ėshtė fe e paqes dhe e drejtėsisė dhe nė asnjė formė nuk lejon mashtrimin e tradhtinė, e cila detyrimisht rezulton me padrejtėsi e zullum ndaj tė tjerėve.

Gjithashtu, fakt tjetėr i rėndėsishėm qė duhet tė kuptohet nė tėrė kėtė, ėshtė edhe ajo se Islami jo vetėm qė nuk e lejon njeriun tė jetė mashtrues e zullumqar vetė, por e ndalon atė tė marrė pjesė, pa marrė parasysh nė ēfarė forme nė ēdo padrejtėsi dhe e keqe qė bėhet nga dikush tjetėr. Allahu i Plotfuqishėm thotė: “Ndihmohuni mes vete me tė mira dhe nė tė mbara, e mosni nė mėkate e armiqėsi. Kini dro dėnimit tė Allahut, se me tė vėrtetė Allahu ėshtė ndėshkues i fortė.” (Maide, 2)

Prandaj ju kėshillojmė qė t’i ikni vendit tė punės sė kėtillė, pasi ndoshta mund tė keni pėrfitime materiale mė tė mėdha, por fitimi mė i vlefshėm pėr ēdonjėrin ėshtė qė ta ruajė ndėrgjegjen, moralin dhe mbi tė gjitha fenė e tij. I Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja qofshin mbi tė, thotė: “Nuk ka asnjė njeri qė le ndonjė gjė pėr hir tė Allahut, e qė Ai mos t`ia zėvendėsojė me diēka mė tė mirė se ajo qė ka lėnė ai.” Allahu e di mė sė miri!


 

Alaudin Abazi
26.4.2009


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010