A ėshtė e lejuar qė ta pėrdor kėtė kartelė?
21.12.2009 18:45:11

Pyetja:

Selam alejkum hoxhė i nderuar. Jetoj nė Nju Jork dhe merrem me ndėrtimtari. E di qė kredit kartelat janė tė ndaluara, mirėpo kėtu ėshtė njė kompani qė ofron kredit, quhet “American Express” po ajo nuk pėrmban kamatė edhe nė qoftė se nuk e paguan me kohė, pagesa e saj kryhet nė fund tė muajit. Aq sa ke harxhuar, duhet tė paguhet nė fund tė muajit, p.sh. ke harxhuar $1000, po aq paguan nė fund. Ju lutem mė tregoni a ėshtė e lejuar qė ta pėrdor kėtė kartelė.


Pėrgjigjja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Fillimisht ju njoftojmė se jo tė gjitha kartelat e kreditit janė tė ndaluara, pasi ato janė disa llojesh. Mė tė njohurat janė kartelat e thjeshta, tė cilat ia jep banka klientit qė ka llogari bankare tė hapur. Qėllimi i kėsaj kartele ėshtė lehtėsimi pėr qasje tė menjėhershme te llogaria bankare qė ai posedon. Kjo bėhet ose nėpėrmjet aparateve elektronike, qė janė tė vendosura nė pika tė ndryshme, ose gjatė blerjes me transferim direkt tė parave nga llogaria e klientit nė llogarinė e shitėsit.
Pėrdorimi i kėtyre kartelave ėshtė i lejuar pasi nuk ka ndonjė pengesė qė e ndalon.

Kurse pėr llojin qė ju pyesni, ato quhen kartela huadhėnėse dhe kartela me aftėsi pagimi. Kemi disa lloje tė tyre, sikurse: “VISA”, “MASTER”, “AMERICAN EXPRES”, etj.

Sido qė tė jetė, pėr zotėrimin e kėsaj kartele bartėsi nuk ėshtė i kushtėzuar tė ketė llogari bankare te banka e cila ia jep atė, por nė fakt gjatė blerjes banka huazon njė shumė pėr tė dhe kjo nė gjuhėn e tyre emėrtohet si “linjė kreditore”. Banka (burimi i kartelės) me kėtė rast kėrkon nga bartėsi i saj pagimin e llogarisė tėrheqėse brenda njė periudhe kohore jo mė shumė se njė muaj nė shumicėn e rasteve. Nė rast zvarritjeje, burimi (banka) fillon kėrkimin e tij, anulon kartelėn dhe e obligon me kamatė shtesė pėr vonesėn.

Duke pasur parasysh se gjatė kontratės pėr marrjen e kėsaj kartele obligohemi qė nė rast tė vonimit tė pagesės tė japim kamatė dhe disa kushtėzime tė tjera, atėherė kjo e tėra nėnkupton se ka pėrzierje me kamatė, prandaj nuk lejohet qė ta pėrdorim kėtė lloj kartelash. Megjithėkėtė, ju mund tė pyesni se si janė kushtėzimet atje gjatė marrjes sė kėsaj kartele. Nėse ka kamatė, atėherė ju duhet t;i largoheni, por nėse ėshtė ndonjė lloj tjetėr, qė nuk ka kushtėzime tė kėtilla, atėherė mund ta pėrdorni. Allahu e di mė sė miri!
 


Alaudin Abazi
18.1.2009


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010