A lejohet bashkėpunimi nė tregti (hallall) me ithtarėt e librit?
21.12.2009 18:44:47

Pyetja:

A lejohet bashkėpunimi nė tregti (hallall) me ithtarėt e librit (tė krishterėt, ēifutėt) dhe tė feve tė tjera?


Pėrgjigjja:

   Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.
   Bashkėpunimi nė tregti hallall me ithtarėt e librit dhe me tė tjerėt ėshtė i lejuar nė pėrgjithėsi. Kjo vėrtetohet nga praktika e Muhamedit salallahu alejhi ue selem dhe nga praktika e vazhdueshme e muslimanėve qė nga koha e sahabėve.
   Buhariu dhe Muslimi nė koleksionet e tyre shėnojnė se Muhamedi, lavdėrimi dhe paqja qofshin mbi tė, kur vdiq, e kishte lėnė peng mburojėn (gjoksoren qė pėrdorej gjatė betejave) te njė ēifut. Kėtė e kishte bėrė pasi kishte blerė ushqim nga ai, por nuk kishte para qė t`i jepte dhe kishte lėnė mburojėn si peng deri nė afatin e pagesės. Gjithashtu, nė dy koleksionet e lartpėrmendura vėrtetohet sa ai ka bėrė tregti me tė mbjellat e banorėve tė Hajberit, tė cilėt ishin ēifutė.
   Kemi shumė hadithe qė vėrtetojnė lejimin e bashkėpunimit tregtar, madje kemi hadithe nė tė cilat vėrtetohet se Muhamedi salallahu alejhi ue selem nuk ka refuzuar edhe dhuratat nga jobesimtarėt. Allahu e di mė sė miri!

 


Alaudin Abazi
16.5.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010