Mos i kemi haram pėr t’i ngrėnė ato ushqime?
21.12.2009 18:44:24

Pyetja:

Esselamu alejkum!
1. Njė vėlla i yni musliman punon nė njė supermarket tė madh, qė pėrveē gjėrave ushqimore ka edhe alkool dhe mish derri. Nėse ai vėllai e ka haram tė punoj nė atė vendpunim apo nuk e ka haram nuk e di. Pyetja ėshtė se nėse vėllai na sjell ushqime nga ai supermarket (ai ushqim nė parim ėshtė hallall, pasi ai na sjell pėr shembull ēokollata, kikirikė etj.), por pasi vėllai punon nė atė supermarket, mos i kemi haram pėr t’i ngrėnė ato ushqime?

2. Mixha im jeton nė Gjermani dhe punon nė fabrikė tė birrave, gruaja dhe djali i tij punojnė nė njė firmė pėr pastrim. Nuk e vė nė dyshim se puna nė atė fabrikė ėshtė haram, por edhe nė kėtė rast pyes se nėse unė shkoj nė vizitė tek ai dhe ushqehem, a e kam haram ushqimin qė e ha tek ai?
E bėj kėtė pyetje duke aluduar pėr rastin e Ebu Bekrit, i cili pas ngrėnies e ka futur gishtin nė gojė pėr ta kthyer atė qė kishte ngrėnė pasi e mori vesh se ėshtė haram.
Allahu ju shpėrbleftė me tė mirat e tij nė dynja dhe ahiret!


Pėrgjigjja:

   Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

1. Sa i pėrket ēėshtjes se a lejohet tė punojmė nė supermarkete nė tė cilat shitet alkool dhe mish derri, dallon varėsisht prej punės qė bėjmė aty, pasi puna nė kėto supermarkete tė mėdha ėshtė e shumėllojshme dhe ėshtė e ndarė nė seksione. E ndaluar ėshtė tė punojmė nė seksionin ku shitet alkooli dhe mishi i derrit, pra tė jemi nė kontakt direkt me shitjen e kėtyre gjėrave. Kurse puna nė seksionet e tjera nuk ėshtė e ndaluar. Allahu e di mė sė miri!

2. Nėse njė musliman punon nė kėtė vend ku shitet alkooli dhe mishi i derrit, atėherė nėse ai sjell ushqime, a lejohet tė hamė nga kėto? Pasuria e kėtij musliman nė jurisprudencėn e fikhut trajtohet si pasuri e pėrzier me haram dhe hallall. Lejohet tė hamė nga pasuria e pėrzier e njeriut, nėse nuk dihet saktėsisht se ai ushqim ėshtė blerė konkretisht nga pasuria e fituar me haram. Kjo ėshtė kėshtu pėr shkak se pasuritė e njerėzve nė esencė janė tė lejuara dhe vėrtetohet se Muhamedi salallahu alejhi ue selem ka ngrėnė kur ėshtė ftuar nė shtėpi tė ēifutit, edhe pse ata njiheshin se punonin dhe pranonin kamatėn. Pastaj vėrtetohet se ai ka ngrėnė dhe pirė nga Ehli Kitabėt (tė krishterėt dhe ēifutėt) pa qartėsuar esencėn e pasurive tė tyre se si i kanė fituar, etj..

3. Pyetja juaj rreth mixhės qė punon nė fabrikėn e birrės dhe anėtarėve tė tjerė tė familjes qė punojnė nė vende tė tjera ėshtė e njėjtė sikurse trajtimi mėhershėm. Edhe kjo pasuri ėshtė e pėrzier, prandaj lejohet tė hash kur shkon pėr vizitė atje. Allahu e di mė sė miri!
 

Husejn Serraxh
25.4.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010