Ēfarė tė bėj me paratė e kamatės
21.12.2009 18:44:02

Pyetja:

Eselamu alejkum vėllezėr tė dashur, Allahu ju shpėrbleftė pėr kėtė faqe tė mrekullueshme qė keni bėrė, prandaj edhe unė ju shkrova kėtė letėr, se kam nevojė pėr njė pėrgjigje nga ju.
Elhamdulilah, Allahu mė ka udhėzuar! Unė, vėllezėr tė dashur, para tre vitesh pata njė aksident automobilistik, por unė nuk isha iniciatori i ndeshjes. Fajtori i ndeshjes ishte njė qafir, i cili ndėrroi jetė nė atė aksident. Unė pėsova disa lėndime tė rėnda, tė cilat do t’i kem inshAllah gjatė gjithė jetės. Kam probleme me syrin e djathtė (nuk mund ta lėviz), me vilicen nė anėn e majtė dhe hundėn e kam me plastikė. Vetėm Allahu nuk deshi qė unė tė ndėrroja jetė, se gjithė mjekėt e Shkupit hoqėn dorė prej meje. Dhe e lus Allahun qė me atė qė mė sprovoi mua mos ta sprovojė asnjė besimtar. Amin!
Dhe kėshtu vėlla i dashur, qė tre vite jam nėpėr gjyqe, se kėrkoj dėmshpėrblim nga kompania e sigurimeve, se nė gjyqet e qafirėve nuk ka drejtėsi, por vetėm korrupsion. Dhe mė saktė doja tė pyesja, se inshAll-llah nėse marr ndonjė dinar pėr dėmshpėrblim. Aty hyn edhe kamata e tre viteve, pra ju lutem mė tregoni se ku mundem t’i harxhoj ato para nė atė mėnyrė qė tė jetė Allahu i kėnaqur prej meje.
A mė lejohet t’i riparoj WC-tė e xhamive (me pllaka,
ulėse wc-je (shole), lavamanė, etj.). Ose mė saktė, kėrkoj nga ju qė tė nxirrni njė fetva nga hadithet e Pejgamberit alejhi selam se ku mund tė shpenzohen sot ato para (paramendo nėse i kishe ti, ku do t’i shpenzoje).
Ma bėni hallall vėllezėr, se ndoshta ju lodha pak me kėtė letėr tė gjatė. Pra, ju lutem mė gjeni njė pėrgjigje pėr kėtė hall. Allahu ju shpėrbleftė me xhenetin Firdeus!
Eselamu alejkum ue rahmetullahi ue berekatuhu!


Pėrgjigjja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen, mbi shokėt dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.
Nga gjėrat pėr tė cilat ka konsensus (ixhma) te dijetarėt islamė nė pėrgjithėsi ėshtė ndalimi i kamatės dhe se kjo vepėr llogaritet nga mėkatet e mėdha. Prandaj ty nuk tė lejohet tė pėrfitosh nga ajo pasuri qė nė realitet ėshtė kamatė.
Kurse ajo se ēfarė tė bėni ju me ato para (kamata e pėrfituar nga vonesa) kemi mendime nga dijetarėt, disa janė mė rigorozė dhe thonė se nuk lejohet tėrheqja e atyre parave nė asnjė formė, por ato lihen aty dhe ju merrni vetėm shumėn qė ju takoi nė esencė.
Kurse njė grup tjetėr dijetarėsh janė tė qėndrimit se nuk ėshtė e qėlluar lėnia e atyre parave aty, pasi me kėtė pėrfitojnė jobesimtarėt dhe kjo nė njė formė ėshtė ndihmesė e atyre qė tė pėrfitojnė nga ne. Prandaj ata thonė se ato para tėrhiqen duke mos pretenduar ndonjė pėrfitim personal nga ato. Eliminimi i kėtyre parave dhe lirimi nga to bėhet duke i shpenzuar nė gjėrat qė janė nė interes publik. Me fjalė tė tjera, shpenzimi i tyre bėhet nė gjėrat pėr tė cilat nuk ka dobi ndonjė person i caktuar, por se nga ato kanė dobi shoqėria muslimane nė pėrgjithėsi. Dhe e tėrė kjo duke mos shpresuar nė shpėrblim prej Allahut tė Lartėsuar nga kjo vepėr. Si shembull mund tė pėrmendim ndėrtimin e WC-ve publike, qoftė edhe nėpėr xhami, ose ndėrtimin e rrugėve, rregullimin e ēezmave publike nė rrugė, etj.. Allahu e di mė sė miri!
 

Alaudin Abazi
17.8.2007


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010