A lejohet blerja me ankand?
21.12.2009 18:43:11

Pyetja:

Sė pari, ju pėrshėndes e ju uroj suksese e punė tė mbarė. Dua tė pyes se a lejohet tė blihet njė send me “acotaicoin”? Me njė fjalė, kush jep mė shumė. Njė makinė kushton 5 mijė euro, tjetri jep 6 mijė e unė i jap 6500 e kėshtu me radhė. Kush jep mė shumė, e merr. A lejohet kjo blerje apo jo, ndoshta nuk kam qenė i qartė nė pyetje, por besoj e kuptoni. Selam alejkum.

 

Pėrgjigja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen, shokėt dhe tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Nė Islam ėshtė e njohur kjo lloj shitblerjeje, e cila quhet “Beju Muzajede”, “Shitblerja nė ankand”. Definimet e fukahave rreth kėsaj lloj tregtie janė tė njėjta, edhe pse mund tė ketė dallime nė formėn se si shprehen ata gjatė definimit. Tregtia me ankand ėshtė: “Shitja e njė pasurie (malli) duke i ftuar tė interesuarit tė japin ēmimin me tė cilin do ta blinin atė, ku nė fund i jepet e drejta e marrjes (blerjes) sė mallit atij qė ka dhėnė ēmimin mė tė lartė”.

Kjo lloj shitblerjeje ėshtė e lejuar dhe prej argumenteve qė cekin ulematė pėr kėtė ėshtė hadithi tė cilin e transmeton Enes Ibėn Maliku, ku thotė: “Muhamedi salallahu alejhi ue selem me njė rast ka shitur njė shtrojė (njė lloj materiali i cili mund tė pėrdorej pėr tė mbuluar trupin, ose pėr ta shtruar nė tokė) dhe njė enė duke thėnė: `Kush dėshiron ta blejė kėtė shtrojė dhe kėtė enė?` Njėri nga ata qė ishin prezent tha: `Unė do t`i marr (blej) pėr njė dėrhem.` Muhamedi salallahu alejhi ue selem thotė: `Kush po jep mė shumė se njė dėrhem?` Njė person tjetėr i dha dy dėrhemė dhe i Dėrguari salallahu alejhi ue selem ia shiti atij.” (Shėnon Tirmidhiu dhe e cilėson Hasen).

Kasaniu, i cili ėshtė nga dijetarėt hanefi, kur flet rreth kėtij hadithi thotė: “Po tė ishte e urryer kjo lloj shitblerjeje, nuk do tė shiste Resulullahu salallahu alejhi ue selem nė kėtė formė.”

Kurse argument tjetėr ėshtė edhe ajo se tregtia nė ankand ėshtė njė praktikė e njohur sipas sė cilės kanė tregtuar muslimanėt gjithmonė nė tregjet e tyre. Po tė ishte kjo e ndaluar, ata nuk do tė vazhdonin ta bėnin kėtė praktikė.

Por me gjithė kėtė lejim, dijetarėt tė cilėt kanė folur rreth kėsaj lloj tregtie kanė pėrmendur se kushtėzohet qė t`u largohemi disa llojeve tė mundshme tė mashtrimeve, tė cilat janė tė pranishme nė tregtitė e tilla, si:

1. P.sh. dikush paraqitet se tregon interesim pėr blerjen e kėtij malli, ose paraqitet se ėshtė i magjepsur pas tij, kurse nė realitet ai ka pėr qėllim mashtrimin e blerėsit, qė ai tė mos ngurrojė nė shtimin e ēmimit.

2. Gjatė ankandit merr pjesė nė shtimin e ēmimit dikush qė nuk do ta blejė mallin, por ai thotė se do ta blejė me kėtė ēmim, por e bėn kėtė me qėllim tė rritjes sė vlerės sė ēmimit.

3. Shitėsi ose agjenti tregtar (i autorizuari pėr shitje) pretendon rrejshėm se i ėshtė dhėnė ēmim i caktuar me qėllim tė mashtrimit tė tė interesuarve pėr blerje dhe pėr tė pėrfituar nė rritjen e ēmimit.

4. Prej formave tė reja bashkėkohore me tė cilat mund tė mashtrohen blerėsit ėshtė edhe pėrdorimi i mjeteve reklamuese, si video, audio, por edhe me shkrim, ku malli paraqitet me disa veēori shumė tė larta dhe joshėse, tė cilat nuk korrespondojnė me realitetin e atij malli.

Kjo ishte ajo qė kishte tė bėnte me kėtė lloj tregtie. Allahu e di mė sė miri!

Alaudin Abazi
27.04.2007


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010