A mė lejohet t’ia paguaj kredinė?
21.12.2009 18:42:06

Pyetja:

Banoj nė Suedi, por babai im ka marrė kredit (pare me kamatė). A lejohet t’ia paguaj unė kreditin se ai nuk ėshtė mė nė punė, ndėrkohė qė unė dhe babai falemi. A mė lejohet t’ia paguaj kredinė, pasi ai ma kėrkon kėtė gjė.

Pėrgjigja:

Falenderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshim mbi tė dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen, shokėt dhe tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Vėlla i nderuar, sė pari ju obligoheni ta kėshilloni prindin tuaj pėr kėtė vepėr dhe t’i sqaroni atij se kjo ėshtė haram  (e ndaluar) dhe muslimani duhet tė largohet nga kjo punė. Nėse ai e kupton kėtė, pendohet dhe nuk kthehet mė nė kėtė, atėherė ti e ke tė lejuar ta ndihmosh nė pagimin e borxhit dhe sė bashku me tė edhe kamatėn.

Nėse nuk tėrhiqet nga kjo, atėherė ti e ke tė ndaluar t`i dėrgosh para ta paguaj kamatėn, kurse pagimin e borxhit jo, pasi ky lloj i borxhit ėshtė i ndaluar, por nuk ėshtė  e tėrė sasia haram. Unė mendoj se nėse ju zgjidhni metodėn e qėlluar tė kėshillimit, ai do ta vėrej se kjo ėshtė e ndaluar dhe do tė pranojė e do tė pendohet. Siē e pėrmendni ju nė pyetje ai falet dhe kjo aludon se nėse i sqarohet siē duhet kjo ēėshtje, mendoj se ai do tė largohet nga kjo. Allahu e di mė sė miri.

Alaudin Abazi

13.02.2006


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010