A lejohet ruajtja e parave nė bankė ?
21.12.2009 18:41:44

Pyetja:

A lejohet ruajtja e parave nė bankė ?

Pėrgjigja:

Falenderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshim mbi tė dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen, shokėt dhe tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Ajo qė njihet tani pothuajse nė tė gjitha bankat ėshtė se forma e deponimit tė parave nuk ėshtė e njejtė, pra kemi disa lloje tė hapjes sė llogarive bankare.

Duke e pasur parasyshė kėtė themi se nė esencė ėshtė e lejuar deponimi i prave nė bankė, nėse pėr kėtė kemi arsye, por ėshtė e kushtėzuar qė tė deponohen nė llogari nė tė cilat nuk ka kamatė. Kurse llogaritė nė tė cilat ka kamatė ėshtė e ndaluar tė deponohen dhe tė pėrfitohet nga kjo.

E cekėm mė lartė se kjo ėshtė e lejuar nėse kemi arsye apo jemi tė nevojshėn (si p.sh. kemi frikė nga vjedhja, etj) dhe nėse nuk kemi nevojė nuk lejohet, pasi gjatė deponimit tė parave neve nė atė aktmarrveshje pajtohemi qė banka tė ketė tė drejtė nė pėrdorimin e atyre parave nė bizneset apo transakcionet qė kryhen nga ana e saj, e nė ato biznese ėshtė e mundur qė tė ketė edhe kamatė, kėshtu qė parat tona nė formė indirekte  marrin pjesė nė procese tė tilla. Prandaj themi nė rast se nuk kemi nevojė nuk lejohet. Allahu e di mė sė miri.

Alaudin Abazi

13.02.2006


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010