Rreth marrjes sė mallit me kredi
21.12.2009 18:41:23

Pyetja: Ju lutem, me jepni njė pėrgjigje rreth marrjes sė mallit me kredi!

Pėrgjigja: Pyetja tė cilėn parashtuat ju, vėlla i nderuar, ėshtė shumė e pėrgjithshme, prandaj edhe neve nuk na mbetet vetėm se tė japim pėrgjigje tė pėrgjithshme pėr kėtė.

Themi se nė esencė marrja e mallit me kredi, qė ta bėjmė pagesėn me kėste, nuk ka kurfarė ndalese dhe konsiderohet e lejuar nė Islam. Kurse kredinė qė e ndalon Islami ėshtė ai lloj nė tė cilin ka kamatė. Ekziston konsensus (ixhma) te dijetarėt se kamata ėshtė e ndaluar me tė gjitha format e saj, pa marrė parasysh si mund tė quhet ajo. Pėr kėtė consensus janė shprehur Imam Neveiu, Ibėn Mundhiri dhe tė tjerėt. Prandaj, themi se ēdo lloj i kredisė qė ka kamatė, apo nuk pėrmendet kamata, por nga ai akt nėnkuptohet se ka kamatė, konsiderohet e ndaluar. Allahu e di mė sė miri.

Alaudin Abazi

17.01.2006


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010