A pranohet namazi nė xhamitė dhe shtėpitė qė janė blerė me kredi (kamat)?
21.12.2009 18:40:57

Pyetja:

A pranohet namazi nė ato xhami dhe ato shtėpi qė janė blerė me kredi (kamat)? Kjo gjė ėshtė pėrhapur dhe po pėrhapet shumė nė perėndim. Allahu ju shpėrbleftė!

Pėrgjigja:

Namazi i cili falet nėpėr ato xhami apo shtėpi qė janė blerė me kamatė ėshtė i pranuar dhe lejohet tė falemi nėpėr kėto xhami, por kjo nuk do tė thotė se lejohet tė blejmė xhami nė kėtė formė. Kamata ėshtė e ndaluar me tė gjitha format e tij, pa marrė parasysh si e quajnė njerėzit atė. Gjithashtu, ėshtė e ndaluar edhe nėse qėllimi ynė ėshtė i mirė, ti shėrbejmė Islamit dhe muslimanėve, siē ėshtė rasti qė e pėrmend ti nė kėtė pyetje.

Ekziston njė ēėshtje e njohur te fukahat (juristėt) islam qė diskutohet nė librat e tyre, ajo ėshtė ēėshtja se a pranohet namazi nė atė shtėpi apo xhami qė ndėrtohet nė tokė tė rrėmbyer (ozurpuar)?  Disa nga ata theksojnė se namazi nuk ėshtė i pranuar, disa tė tjerė thonė se namazi pranohet, por ai person ka mėkat dhe do tė dėnohet qė e ka bėrė faljen nė atė vend.

Tė bėjmė analogji me kėtė edhe blerjen e xhamive me kamatė nuk ėshtė e saktė, pėr arsye se rrėmbimi, apo marrja pa tė drejtė e tokės apo shtėpisė, pra ozurpimi i saj, nuk ėshtė e njejtė me shtėpinė apo xhaminė qė blehet me kamatė. Kjo pėr shkak se blerja e shtėpisė me kamat nuk konsiderohet e tėrė haram, por pjesa me tė cilėn pėrfituam fajden konsiderohet, kurse shtėpia e uzurpuar ėshtė e tėra haram, pastaj nėse njeriu pendohet nga ozurpimi i tokės obligohet menjėherė t`ia kthejė atė pronarit, kurse ai i cili merr kamatėn nėse pendohet sinqerisht nuk obligohet ta kthejė atė pjesė qė e ka marrė, pėrveē kamatės qė ka pėrfituar, por kuptohet tė mos ketė pėr qėllim dredhi apo mashtrim me kėtė. Pra analogjia nė kėtė nuk ėshtė e drejtė. Allahu e di mė sė miri.

Alaudin Abazi

19.11.2005


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010