Ku ndryshon kamata nga kredia dhe sa here pėrmendet zekati nė Kuran?
21.12.2009 18:40:34

Pyetja:

Ku ndryshon  kamata nga kredia dhe sa here pėrmendet zekati nė Kuran?

Pėrgjigja:

Falenderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshim mbi tė dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen, shokėt dhe tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Ajo qė ėshtė e pėrbashkėt ndėrmjet kamatės dhe kredisė ėshtė se janė disa lloje tė kredive qė janė tė pėrhapura te njerėzit sot qė nė vete pėrmbajnė kamatė, ndoshta ky ėshtė shkaku qė ju e bėtė kėtė pyetje nė kėtė formė. Pra, nėse njeriu merr kredi tė themi 5000 euro qė ato t`i kthejė pas njė kohe tė caktuar apo me kėste, mirėpo shuma qė duhet kthyer ėshtė mė shumė se qė kemi marrė, p.sh neve duhet t`i kthejmė 5500 euro, atėherė ky lloj i kredisė ėshtė me kamatė dhe konsiderohet e ndaluar.

Nėse  marrim kredi dhe sasia qė do ta kthejmė me kėste ėshtė e njejtė me sasinė qė kemi marrė, atėherė ajo kredi nuk pėrmban nė vete kamatė dhe ėshtė e lejuar.

Me njė fjalė, ēdo kamatė ėshtė haram, kurse ēdo kredi nuk ėshtė haram, por ajo kredi qė pėrmban kamatė ėshtė haram.

Ndėrsa pėr zekatin ju themi se ai pėrmendet nė Kuran gjithsejt 30 herė, 22 herė nė ajetet qė kanė zbritur nė Medine dhe 8 herė nė ajetet qė kanė zbritur nė Mekė.

Alaudin Abazi

14.06.2005


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010