Ky gusėl qė kam bėrė deri tani a ka qenė nė rregull?
21.12.2009 15:53:41

Pyetja:

Selam alejkum!
Desha ta di se ky gusėl qė kam bėrė deri tani a ka qenė nė rregull dhe a ka qenė sipas Sunetit tė Pejgamberit s.a.v.s.
1.Larja e organit
2.Marrja e abdestit (nė atė gjendje)
3.Larja e kokės
4.Larja e anės sė djathtė tė trupit
5.Larja e anės sė majtė tė trupit
dhe pastaj larja e kėrthizės dhe kėtyre pjesėve tė tjera.
Allahu ju shpėrbleftė me tė mirat e tij.


Pėrgjigjja:

Alejkum selam ue rahmetullahi ue berekatuhu!

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Po, kjo qė ke bėrė ėshtė nė rregull dhe sipas suneteve.
Vėrejtje: Duhet pasur kujdes qė uji tė depėrtojė nė tė gjitha pjesėt e trupit, e veēanėrisht duhet pasur kujdes nė larjen e kėrthizės. Gjithashtu, nėse ndonjė vend tė trupit e kemi me allēi (gjips) apo fashė, atėherė ėshtė e mjaftueshme t’i japim mes’h allēisė apo fashės.

Disa gabime qė bėhen gjatė marrjes sė guslit

Disa njerėz, tė cilėt janė xhunub (tė papastėr pas daljes sė spermės), pastrohen pėr shkak tė nxehtėsisė apo shkaqeve tė tjera duke mos pasur pėr qėllim marrjen e guslit dhe duke e konsideruar kėtė pastrim si gusėl. Kjo ėshtė gabim, sepse kėta njerėz nuk kanė pasur qėllim tė marrin gusėl, por qėllimi i tyre ka qenė pastrimi pėr shkaqe tė ndryshme.
Gjithashtu, prej gabimeve ėshtė edhe harxhimi i tepėrt i ujit gjatė marrjes sė guslit.

Duhet pasur kujdes qė gjatė marrjes sė guslit tė mos pėrdoren shampot apo sapunat. Trupi duhet tė lahet vetėm me ujė, e pasi tė lahet i tėrė trupi me ujė, lejohet tė lahesh me shampo, sapun etj.
 
 

Eroll Nesimi
19.7.2009


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010