Njė pyetje pėr tre sekrecionet trupore
21.12.2009 15:53:25

Pyetja:

Selam alejkum! Allahu ju shpėrbleftė me xhenetin Firdeus pėr punėn tuaj! Kisha njė pyetje. E kam dėgjuar hadithin e Pejgamberit salallahu alejhi ue selam, i cili ka treguar pėr ato tre sekrecionet trupore. Pėr dy prej tyre qė duhet tė marrim vetėm abdest e pėr njė prej tyre qė duhet tė bėjmė guslin. Problemi ėshtė se unė jam i verbėr dhe kam problem pėr shkak qė nuk e shoh se pėr cilin prej kėtyre lėngjeve trupore bėhet fjalė dhe pėr pasojė kam frikė se ndonjė namaz nuk mė pranohet sepse nėse e kam obligim tė bėj gusėl, e unė s’e di se e kam obligim, atėherė mund ta fal namazin pa bėrė gusėl. Ēfarė tė bėj nė kėtė rast? Allahu ju shpėrbleftė me tė gjitha tė mirat nė kėtė dynja dhe nė ahiret!


Pėrgjigjja:

Alejkum selam ue rahmetullahi ue berekatuhu!

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Spermėn, nga 2 llojet e tjera tė sekrecioneve, mund ta dallosh nėpėrmjet erės, pasi era e spermės ėshtė mė e rėndė, kurse dy sekrecionet e tjera nuk kanė erė.
 
 

Eroll Nesimi
19.7.2009


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010