Kur presim thonjtė, a duhet tė marrim pėrsėri abdest?
21.12.2009 15:52:59

Pyetja:

Kam dėgjuar se kur pret thonjtė, duhet marrė pėrsėri abdest sepse thonė qė prerja e thonjve e prish abdestin. Unė nuk e di qė ka ndonjė argument pėr kėtė dhe pėr kėtė nuk ua vė edhe shumė veshin por nė zemėr kam frikė se mos kanė tė drejtė. Pėr kėtė ēfarė mund tė mė thoni, a mund tė ketė ndonjė argument pėr kėtė? Allahu ju shpėrbleftė me xhenetin Firdeus!
 

Pėrgjigjja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Prerja e thonjve nuk e prish abdestin me pajtueshmėri tė umetit. Nė tė gjitha librat e fikhut sqarohet kjo mesele qartė, prandaj nuk ka nevojė tė pėrsėritet abdesti pasi t’i kemi prerė thonjtė. Kjo ēėshtje ėshtė e njėjtė sikurse rruajtja ose prerja e flokėve me abdest, pasi edhe nė kėtė rast me konsensus tė fukahave nuk pėrsėritet abdesti.

Vlen tė pėrmendet se disa dijetarė tė medhhebit maliki kanė thėnė se nėse priten thonjtė me abdest, atėherė duhet t’i lajmė gishtat me ujė (vendin ku i kemi prerė thonjtė), por ky mendim nuk ėshtė i qėndrueshėm. Allahu e di mė sė miri!
 

Alaudin Abazi
26.4.2009


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010