A ėshtė e lejuar tė bėhet rruajtja e qimeve nė pjesėt intime?
21.12.2009 15:52:42

Pyetja:

A ėshtė e lejuar tė bėhet rruajtja e qimeve nė pjesėt intime?


Pėrgjigjja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Mėnjanimi i qimeve nga pjesėt intime ėshtė sunet me unanimitet tė ulemave, ashtu si tregon Irakiu dhe Neveviu. Ndėrsa Ibėn Haxheri nė librin “Fet`hul Bari”, vėll. 10, f. 343, thotė: “Qimet e vendeve tė turpshme janė qimet qė rriten lart organit tė mashkullit dhe pėrreth, njėjtė ėshtė edhe te femra. Ebu Abas Surejxh pėrcjell se nė kėtė hyjnė edhe qimet qė dalin rreth vrimės anale. Nga e tėra qė cekėm, konkludojmė se preferohet tė rruhen tė gjitha qimet tė cilat dalin pėrreth organit seksual dhe vrimės anale...”
 


Alaudin Abazi
1.2.2009


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010