A lejohet tė falesh nė njė sixhade ku ka rėnė njė pikė urinė ose mė shumė dhe tashmė ajo ėshtė terur?
21.12.2009 15:50:36

Pyetja:

Selam alejkum ue rahmetullahi ue berekatuhu!
A lejohet tė falesh nė njė sixhade ku ka rėnė njė pikė urinė ose mė shumė dhe tashmė ajo ėshtė terur, apo duhet larė ajo qė namazi tė jetė i vlefshėm?


Pėrgjigjja:

   Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.
   Tharja e urinės nuk e bėn tė pastėr rrobėn nė tė cilėn ka rėnė ajo, pėrveēse fukahatė theksojnė se nėse ėshtė bėrė derdhja e urinės nė tokė (dhe) dhe kalon njė kohė e gjatė e i bie dielli atij vendi, atėherė ata thonė se nė kėtė rast pastrohet toka me rrezet e diellit tė cilat arrijnė nė tė dhe nėse kalon kohė.
   Kurse nėse urina bie nė rrobė, atėherė duhet ta pastrojmė atė rrobė. Nė kėtė rast nuk kėrkohet qė tė pastrohet e tėrė rroba, por mjafton tė pastrohet vetėm pjesa nė tė cilėn ka rėnė urina. Allahu e di mė sė miri!

 

Alaudin Abazi
25.4.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010