Nė sa mėnyra bėhet njeriu xhunub?
21.12.2009 15:50:22

Pyetja:

Selam alejkum! Sė pari pėrshėndes stafin e ueb-it www.klubikulturor.com dhe Allahu ju shpėrbleftė pėr gjithė ato fjalė miradije dhe qė i ishit pėrgjigjur pyetjes sime disa ditė mė parė. Pyetja ime e radhės ėshtė: Nė sa mėnyra bėhet njeriu xhunub?
Selam alejkum!


Pėrgjigjja:

   Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen, mbi shokėt dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Personi bėhet xhunub (i papastėr) nė kėto raste:
1. Nėse ndodh ejakulimi i spermės me epsh, pa marrė parasysh nė ēfarė forme ndodh kjo, qoftė edhe duke qenė nė gjumė. Gjithashtu edhe ejakulimi i femrės ėshtė i njėjtė.
2. Pas marrėdhėnieve intime, mirėpo kėtu duhet pasur parasysh se edhe mashkulli edhe femra bėhen tė papastėr (xhunubė) atėherė kur organi i mashkullit depėrton nė organin e femrės, por nėse ndodh qė organet vetėm preken, atėherė ata nuk konsiderohet se janė bėrė xhunubė.
Gjithashtu kėtu duhet pasur parasysh se ata bėhen tė papastėr nėse ndodh kjo formė e marrėdhėnieve (depėrtim i organit tė mashkullit nė organin e femrės), edhe nėse nuk bėhet ejakulimi.
3. Gruaja gjatė periudhės sė menstruacioneve dhe tė lehonisė (pas lindjes) konsiderohet e papastėr, prandaj as nuk falet as nuk agjėron.

Kėto janė rastet kur njeriu bėhet i papastėr dhe nė kėto raste ai obligohet tė pastrohet (merr gusul). Allahu e di mė sė miri!
 

Alaudin Abazi
11.4.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.com



Tė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010