Tė zotėt e mendjes a janė dijetarėt muslimanė apo shkencėtarėt e cilėsdo fe?
21.12.2009 15:41:41

Pyetja:

Selam alejkum!
Allahu i Madhėruar nė Kuranin Famėlartė shpesh u drejtohet njė grupi njerėzish me emrin tė zotet e mendjes, dijetarėt etj. Desha ta di se kush janė kėta njerėz tė dalluar tek Allahu? Vetėm dijetarėt muslimanė apo edhe shkencėtarėt qofshin ato muslimanė apo tė njė tjetėr religjioni?
Ju faleminderit. E pėrshėndes veprėn tuaj pėr nxjerrjen e njė portali pėr pyetje nė lidhje me Islamin.


Pėrgjigjja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Epiteti “Ulul Elbab” i pėrdorur nė shumė vende nė Kuran pėrkthehet me domethėnien: “njerėz tė menēur”, “mendarėt”, “ata qė kanė mendje”, “tė zotėt e mendjes”, etj.
Nė esencė fjala “Elbab” ėshtė shumėsi i fjalės “Lub”, qė nė gjuhėn arabe, do tė thotė thelbi, palca, bėrthama e diēkaje, ose me njė fjalė pjesa kryesore e njė sendi dhe me kėtė emėrtim janė pėr qėllim njerėzit e dijshėm, tė menēur, qė janė tė hollė nė mendje, qė i kapin e kuptojnė gjėrat drejt dhe qė e pėrdorin logjikėn nė dobi tė tyre, pėr tė arritur deri tek e sakta.
Allahu i Lartėsuar thotė:
“Me tė vėrtetė, nė krijimin e qiejve dhe tė Tokės dhe nė ndėrrimin e natės e tė ditės, ka shenja pėr mendarėt.” (Ale Imran, 190)

Dhe thotė: “Por kėtė nuk e kupton tjetėrkush, pėrveē njerėzve tė menēur.” (Bekare, 269)

“Prandaj, kini frikė prej Meje, o njerėz tė menēur!” (Bekare 197)

“Kėtė e kuptojnė vetėm mendarėt.” (Ale Imran, 7)

Gjithashtu thotė: “Thuaju: “Nuk barazohet e keqja me tė mirėn, edhe sikur tė tė habisė bollėku i sė keqes. Prandaj kijeni frikė Allahun, o njerėz me intelekt, me qėllim qė tė shpėtoni.” (Maide, 100)

Pastaj thotė: “Nė tregimet e atyre (tė dėrguarve) ka kėshilla pėr ata qė janė me mend." (Jusuf, 111)

“Ky (Kuran) ėshtė shpallje e qartė pėr njerėzit, me qėllim qė ata tė marrin paralajmėrim nėpėrmjet tij, qė ta dinė se Allahu ėshtė Njė Zot i Vetėm dhe qė tė kėshillohen njerėzit e menēur!” (Ibrahim 52)

Nga kėto ajete dhe nė vende tė tjera nė Kuran nė tė cilat pėrmendet ky epitet, kuptohet se mendarėt dhe tė zotėt e mendjes janė pėr qėllim ata njerėz qė kanė mendje tė ndriēuar dhe qė me anė tė thellimit e meditimit nė krijesat nga tė cilat rrethohen, sikurse krijimi i gjithėsisė, mėnyra se si funksionon ekzistenca, pastaj edhe duke vėshtruar se si ėshtė krijuar njeriu, kuptojnė madhėrinė dhe fuqinė e krijuesit tė tyre, Allahut tė Plotfuqishėm.

Komentatorėt e Kuranit rreth domethėnies sė “Ulul Elbab” kanė thėnė: “Janė ata qė i hapin mendjet e tyre dhe thellohen, i studiojnė e nxjerrin mėsim nga gjėrat. Ata nuk i vėshtrojnė gjėrat ashtu si vėshtrohen nga krijesat e tjera (kafshėt), pa vėnė re mahnitė e krijimit dhe urtėsitė e tij”.

Prandaj nė kėtė domethėnie hynė tė gjithė ata njerėz tė menēur tė cilėt janė tė ditur, mėsojnė, studiojnė nė lėmi e fusha tė ndryshme, por me kėto njohuri ata arrijnė ta kuptojnė madhėrinė e fuqinė e krijuesit tė tyre, Allahut tė Plotfuqishėm. Allahu e di mė sė miri!
 

Alaudin Abazi
14.6.2009


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010