A mundeni tė mė tregoni shpjegimin e ajeteve 86-90 tė sures Kehf?
21.12.2009 15:41:23

Pyetja:

Selam alejkum!
A
mundeni tė mė tregoni shpjegimin e ajeteve 86-90 tė sures Kehf?


Pėrgjigjja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Ajetet pėr tė cilat kėrkoni shpjegim flasin pėr ngjarjen e Dhulkarnejnit. Ne kemi pėrmendur edhe 3 ajete tė mėparshme, ku
fillon rrėfimi i ngjarjes.

“Ata tė pyesin ty (Muhamed) pėr Dhulkarnejnin, thuaj: “Unė do t’ju tregoj disa lajme pėr tė.” Ne i dhamė atij mundėsi nė tokė dhe i dhamė mjete e rrugė pėr tė arritur ēdo gjė, kėshtu qė ai u nis nė njė rrugė.”
“Kur arriti nė vendin e perėndimit tė Diellit, pa se ai po ulej nė njė burim tė zi balte dhe nė afėrsi tė tij gjeti njė popull. Ne thamė: “O Dhulkarnejn, mund t’i ndėshkosh ata ose mund t’u bėsh mirė atyre.” Ai tha: “Sa i pėrket atij qė bėn tė kėqija, Ne do ta ndėshkojmė e pastaj do tė kthehet te Zoti i vet, i Cili do ta ndėshkojė me njė dėnim tė rėndė. Sa pėr atė qė beson dhe bėn vepra tė mira, atij i takon shpėrblimi mė i mirė dhe do t’i premtojmė atij lehtėsira.” Pastaj ndoqi njė rrugė tjetėr. Kur arriti nė vendin e lindjes sė Diellit, Ai e pa tė lindte mbi njė popull, tė cilit Ne nuk i kishim dhėnė gjė, pėr t’u mbrojtur nga dielli.”
(Kehf 83-90)
“Ata tė pyesin ty (Muhamed) pėr Dhulkarnejnin,...” Kush janė ata qė e pyetėn tė Dėrguarin, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qoftė mbi tė, pėr Dhulkarnejnin? Ata ose janė paganėt dhe jobesimtarėt e Mekės ose ēifutėt, tė cilėt shkuan te ēifutėt dhe u thanė ta pyesnin tė Dėrguarin pėr njė mbret i cili ka sunduar botėn, pra, pėr Dhulkarnejnin. Tė pyesin ty pėr gjendjen, pėr punėn dhe pėr ēėshtjen e tij e jo pėr emrin, prejardhjen e tij. “Tė pyesin ty pėr Dhulkarnejnin thuaj: “Unė do t’ju tregoj disa lajme pėr tė.”
Do t’ju tregoj lajme nga Kurani e asgjė nuk do t’ju tregoj nga vetja ime pėr tė. Pėrgjigjja ėshtė nga ana e Allahu tė Lartėsuar, e pa dyshim se pėrgjigjja e Tij ėshtė mė e mira, fjala e Tij ėshtė mė e sinqertė. Nė kėtė rast themi se nga udhėzimi i Kuranit gjatė tregimeve nuk fokusohet nė kohėrat e as nė vendet e as nė emrat e personave. Kurani nuk ėshtė libėr historik, mirėpo ai na rrėfen ngjarje nė mėnyrė qė tė marrim mėsim dhe kėshillė. Pėrmendja e kohėve, vendeve, emrat e personave nuk paraqesin ndonjė dobi shumė tė madhe, por qėllimi pra ėshtė marrja e mėsimit ashtu siē thotė edhe Allahu i Lartėsuar nė fund tė kaptinės Jusuf: “Nė tregimet e atyre (tė Dėrguarve) ka kėshilla pėr ata qė janė me mend.” (Jusuf, 111)
Parashtrohet pyetja kush ėshtė Dhulkarnejni? Si quhet, cila ėshtė prejardhja e tij, kur dhe ku ka jetuar? Pėr tė gjitha kėto Allahu i Lartėsuar nuk e ka informuar tė Dėrguarin e Tij, pėr shkak se nė kėtė nuk qėndron ndonjė dobi e madhe siē cekėm mė sipėr..
Pyetja tjetėr qė mund tė shtrohet nė kėtė rast ėshtė se Dhulkarnejni a ka qenė Pejgamber apo rob i mirė? Komentuesit e Kuranit kanė dy mendime lidhur me kėtė. Mirėpo ne pa dashur tė thellohemi nė sjelljen e argumenteve tė tė dy palėve, pa dashur tė zgjerohemi, themi se mendimi i drejtė dhe i saktė i komentuesve tė Kuranit ėshtė se Dhulkarnejni nuk ka qenė Pejgamber, por mbret i drejtė prej robėrve tė mirė tė Allahut.
“Ne i dhamė atij mundėsi nė tokė dhe i dhamė mjete e rrugė pėr tė arritur ēdo gjė” Allahu i dha forcėn, mundėsinė, mjetet dhe rrugėt dhe ēdo gjė tjetėr qė i nevojitet pėr forcimin e mbretėrisė dhe fronit tė tij. Ashtu siē i ka thėnė pupėza Sulejmanit, pėr Belkizėn: “Ajo zotėronte ēdo gjė dhe kishte njė fron madhėshtor.” (Neml, 23)
Dhulkarnejni, edhe pse ishte mbret, nuk u tregua neglizhues nė marrjen e shkaqeve tė cilat ia ka pėrgatitur Allahu. I mori ato shkaqe dhe iu mbėshtet Allahut tė Lartėsuar. Kjo ėshtė mbėshtetja e vėrtetė nė Allahun. Nuk lejohet t’i lėmė shkaqet e tė themi se i jemi mbėshtetur Atij. Prandaj, nėse tė ofrohen shkaqe pėr tė bėrė vepra tė dobishme, mos i humb ato. Dhulkarnejni i mori ato shkaqe dhe bėri tre udhėtime: Udhėtimi i parė ishte drejt Perėndimit, i dyti nė Lindje, ndėrsa i treti siē thotė Allahu i Lartėsuar: “...derisa, kur arriti nė mes dy malesh,” (Kehf, 93)
“Kur arriti nė vendin e perėndimit tė Diellit pa se ai po ulej nė njė burim tė zi balte dhe nė afėrsi tė tij gjeti njė popull. Ne thamė: “O Dhulkarnejn, mund t’i ndėshkosh ata ose mund t’u bėsh mirė atyre.” Ky qe udhėtimi i parė i Dhulkarnejnit. Allahu i tha: Mund t’i ndėshkosh ata me vrasje, rrahje, burgim, ngase si duket ata kanė qenė popull jobesimtar ose mund t’i falėsh. S’ka dyshim se njė njeri i cili e ka fuqinė ta ndėshkojė njė njeri tjetėr e pastaj e fal, pa dyshim se ka bėrė njė tė mirė. Allahu i la mundėsinė tė zgjedhė. Mirėpo, shikoni se cila ishte pėrgjigjja e kėtij mbreti tė mirė, mendjemprehtė, pėrgjigjja e drejtė. Ai tha: “Sa i pėrket atij qė bėn tė kėqija, Ne do ta ndėshkojmė e pastaj do tė kthehet te Zoti i vet, i Cili do ta ndėshkojė me njė dėnim tė rėndė.” Sa i pėrket atij qė bėn tė kėqija, do tė thotė sa i pėrket atij qė i bėn padrejtėsi vetes me kufėr ndaj Allahut, me shirk nė fjalėt e tij dhe refuzon tė pranojė ftesėn pėr nė Islam, ne do ta ndėshkojmė nė kėtė botė e pastaj i kthehet Zotit tė vet nė ahiret, i Cili do ta dėnojė me dėnim tė dhimbshėm. “Sa pėr atė qė beson dhe bėn vepra tė mira, atij i takon shpėrblimi mė i mirė dhe do t’i premtojmė atij lehtėsira.” Ndėrsa sa i pėrket atij qė pranon ftesėn tonė pėr nė Islam, pėr nė besim, njėshmėrinė e Allahut, atij i takon shpėrblimi i Allahut i cili ėshtė xheneti dhe atij do t’i premtojmė lehtėsira, do t’i themi fjalė tė lehta, fjalė tė mira.

Medito mbi kėtė pėrgjigje tė Dhulkarnejnit sa u pėrket dy shpėrblimeve. Nė shpėrblimin e parė ka pėrmendur atė qė bėn padrejtėsi me kufėr, shirk, me dėnimin e tij nė kėtė botė dhe e ka vonuar dėnimin e botės tjetėr. Ndėrsa kur ka pėrmendur shpėrblimin e atij qė ka besuar dhe bėrė vepra tė mira, fillimisht ka pėrmendur shpėrblimin e ahiretit dhe e ka vonuar shpėrblimin e tij. Ka filluar me pėrmendjen e shpėrblimit tė atyre qė kanė bėrė padrejtėsi me dėnim mė tė lehtė nė kėtė botė dhe e ka shtyrė dėnimin e madh. Ndėrsa nė shpėrblimin e besimtarėve, tė cilėt pranuan thirrjen, besuan nė Allahun dhe iu dorėzuan Atij, fillimisht ka pėrmendur shpėrblimin e madh, xhenetin, ndėrsa e ka shtyrė shpėrblimin e tij.
Nė pėrgjigjen e Dhulkarnejnit ka mėsim pėr ata mbretėr tė cilėt ēlirojnė vende qė t’i respektojnė banorėt e tyre dhe tė jenė tė drejtė me ta. Gjithashtu ėshtė obligim i tyre t’i falėnderojnė tė mirėt e t’i afrojnė dhe t’i ndėshkojnė tė kėqijtė.

“Pastaj ndoqi njė rrugė tjetėr. Kur arriti nė vendin e lindjes sė Diellit, Ai e pa tė lindte mbi njė popull, tė cilit Ne nuk i kishim dhėnė gjė, pėr t’u mbrojtur nga dielli.”
Pėr tė dytėn herė Allahu vėrteton se Dhulkarnejni i ka marrė shkaqet dhe i ėshtė mbėshtetur Allahut. Ndoqi njė rrugė tjetėr erdhi nga Perėndimi nė Lindje. Ai e pa diellin tė lindte mbi atė popull, tė cilit Allahu nuk i kishte dhėnė asgjė pėr t’u mbuluar, pėr t’u mbrojtur qė nga Lindja e deri te Perėndimi. Tė njėjtėn gjė i mundėsoi Allahu atij edhe nė kėtė vend dhe pėrgjigjja e Dhulkarnejnit ishte identike me pėrgjigjen e parė.

“Kėshtu ndodhi dhe Ne dinim gjithēka pėr tė
.” (Kehf, 91) Do tė thotė se udhėtimi i Dhulkarnejnit nė Lindje e nė Perėndim dhe ajo ēfarė bėri me njerėzit nė dy drejtime, e gjithė kjo ka ndodhur me dijen e Allahut tė Lartėsuar, ngase Atij nuk i fshihet asgjė nė tokė e as nė qiell. Dija e Tij pėrfshin ēdo gjė. Ajetet nė vijim flasin edhe pėr udhėtimin e tretė tė Dhulkarnejnit dhe tregimi me popullin jexhuxh dhe mexhuxh. Allahu e di mė sė miri!
 

Almedin Ejupi
19.9.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010