Pyetja ime ka tė bėjė me ajetin numėr 47 tė sures Rrum
21.12.2009 15:41:02

Pyetja:

Selam alejkum hoxhė i nderuar! E kam njė pyetje qė ka tė bėjė me ajetin numėr 47 tė sures Rrum, ku Allahu thotė: “...Obligim Yni ishte tė ndihmojmė besimtarėt.”
Pyetja ime ėshtė: A vlen kjo ndihmesė edhe pėr ne tash si besimtar ndihma e Allahut, se ajeti po thotė se ka qenė?
Pyetja e dyt
ė ėshtė: Pse Allahu po e quan veten nė shumės, Yni?
Selam alejkum!


Pėrgjigjja:

   Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

1. Allahu i Lartėsuar thotė: “
Ne edhe para teje popujve tė tyre u dėrguam Pejgamberė dhe ata u erdhėn atyre me argumente tė qarta, e kundėr atyre qė bėn krim, Ne ndėrmorėm masa ndėshkuese. Obligim Yni ishte tė ndihmojmė besimtarėt.” (Rrum, 47)

Pjesa e ajetit: “...Obligim Yni ishte tė ndihmojmė besimtarėt”, ka ardhur nė kohėn e shkuar, qė nėnkupton se Allahu i Lartėsuar ia kishte bėrė Vetes obligim qė t`i ndihmonte besimtarėt. Ky ligj i Allahut tė Lartėsuar qė t`i ndihmojė besimtarėt ėshtė i vazhdueshėm do tė jetė i vlefshėm edhe nė Ditėn e Gjykimit.
Allahu i Lartėsuar tregon se si i ndihmoi muslimanėt nė betejėn e Bedrit:
“Kur dy grupe prej jush gati u treguan tė dobėta, po Allahu ishte qė u ndihmoi atyre (qė tė mos largoheshin), andaj besimtarėt le t’i mbėshteten vetėm Allahut. Allahu u ndihmoi juve nė Bedėr kur ju ishit pak nė numėr, e pėr tė qenė mirėnjohės, keni frikė nga Zoti. Kur ti u thoshe besimtarėve: “A nuk ėshtė mjaft pėr ju qė Zoti juaj t’ju vazhdojė ndihmėn me tre mijė engjėjt e zbritur?” (Ali Imran, 122-124)
Gjithashtu thotė: “Nėse Allahu ju ndihmon, s’ka kush qė mund t’ju mposhtė, e nėse Ai iu lė pa ndihmė, atėherė kush ėshtė ai pas Tij, qė do t’ju ndihmojė? Pra vetėm Allahut le t’i mbėshteten besimtarėt.” (Ali Imran, 160)

Dhe thotė:
”O besimtarė, nėse ju ndihmoni (fenė) Allahun, Ai ju ndihmon juve dhe u forcon kėmbėt tuaja.” (Muhamed, 7)

2. Ndėrsa nė lidhje me pėrdorimin e shumėsit pėr Allahun e Lartėsuar, “Ne”, ose “Yni” nė disa vende nė Kuran themi se nė gjuhėn arabe kjo formė e pėrdorimit tė shumėsit pėr njėjės ėshtė e njohur dhe e pranuar. Gjithashtu komentuesit theksojnė se nė Kuran pėrdoret shumėsi pėr Allahun e Lartėsuar pėr tė vėrtetuar madhėrinė dhe fuqinė absolute tė Tij. Allahu e di mė sė miri!
 

Alaudin Abazi
20.6.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010