Pse kur Allahu i Lartėsuar flet pėr veten e Tij nė Kuran nganjėherė e pėrdor njėjėsin, nganjėherė shumėsin?
21.12.2009 15:40:46

Pyetja:

Pse kur Allahu i Lartėsuar flet  pėr veten e Tij nė Kuran nganjėherė e pėrdor njėjėsin, nganjėherė shumėsin? P.sh.: “Ne e zbritėm Kuranin”; “Ne krijuam qiejt” etj.

Pėrgjigja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshim mbi tė dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen, shokėt dhe tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Kurani ka zbritur nė gjuhėn e pastėr arabe, Allahu i Lartėsuar thotė: “Me gjuhė tė kulluar arabe.” Shuara, 195. Dhe ajo ēfarė pėrmban Kurani nga shprehjet tė gjitha janė forma qė janė tė pėrdorshme nė kėtė gjuhė. Prandaj edhe pėrdorimi i shumėsit nė formėn qė juve bėni pyetje ėshtė e njohur dhe e pranuar. Ky stil nė gjuhėn arabe pėrdoret nė shenjė madhėrimi, respekti dhe nderi. Dhe kjo nuk ėshtė veēanti e gjuhės arabe, por edhe nė gjuhė tjera ėshtė e njohur kjo formė e tė shprehurit. Allahu e di mė sė miri.

Alaudin Abazi

09.02.2007


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010