A mund tė kėrkojmė prej atyre qė nuk falen tė investojnė pėr tė qė ta ndihmojnė?
21.12.2009 10:20:01

Pyetja:

Selam alejkum i nderuar vėlla. Desha tė pyes se nėse njė vėlla musliman qė falet ėshtė i sėmurė dhe ėshtė nė spital. A mund tė kėrkojmė prej atyre qė nuk falen tė investojnė pėr tė qė ta ndihmojnė sado pak? Tė lutem mė jep arsye pėr tė dy rastet, nėse po (pėrse) dhe nėse jo (pėrse).


Pėrgjigjja:

Alejkum selam ue rahmetullahi ue berekatuhu!

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Po lejohet tė merren ndihma nga ata qė nuk falen. Argument pėr kėtė ėshtė hadithi ku Pejgamberi alejhi selam ka shkuar tek Ebu Nediri, qė ka qenė ēifut dhe ka pasur marrėveshje me muslimanėt pėr paqe. Ka kėrkuar prej tij njė ndihmės pėr “Dijjen” (“dijje” ėshtė kur njė person e vret dikė pa faj, atėherė duhet t’i paguajė para familjes sė tė vrarit) e Ibnul Hadremiut. Transmeton Buhariu.

Mirėpo kjo me kusht qė ata tė mos kenė ndonjė qėllim kundėr Islamit apo qėllim tė devijimit tė njerėzve nga rruga e drejtė.
 
 

Eroll Nesimi
12.7.2009


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010