A ėshtė njė dėnim nga Allahu si rezultat i veprave tė tij?
21.12.2009 10:19:20

Pyetja:

Selam alejkum!
Dua ta di pėr njė njeri qė e kundėrshton Kuranin dhe pėr xhaminė ka urrejtje aq tė madhe, saqė dėshiron qė ēdo xhami ta prishė e tė mos e lėrė nė kėmbė. Ai shan me plot urrejtje tė gjithė hoxhallarėt nė pėrgjithėsi dhe hyn nė kredi dhe riskun e fiton nga kasetat qė i shet me kėngė folklorike. Tė gjitha kėto qė i pėrmenda i ka bėrė babi im, i cili tani ėshtė nė njė gjendje shumė tė vėshtirė financiare e psikike, me shumė probleme, saqė i ka humbur dėshira edhe pėr tė jetuar. Babi im tani ėshtė i sėmurė nga zorra e trashė nė njė gjendje tepėr tė vėshtirė. Ai ēdo ditė e mė tepėr ėshtė duke u zhytur nė kufėr.
Dhe si tė gjithė tė papunėt e tjerė, pėr tė mbajtur familjen ėshtė detyruar tė dalė nė rrugė e tė merret me tregti, mirėpo policia e ngacmon vazhdimisht dhe babai im ėshtė tepėr nervoz. Policėt nuk e kanė lėnė tė punojė dhe ai ėshtė kacafytur me ta edhe ata e kanė marrė me dhunė, e kanė lidhur dhe kanė pėrdorur forcė. Kur erdhi nė shtėpi, unė isha duke falur drekėn dhe ai ishte mėrzitur shumė pėrse nuk po e lėnė tė punojė.
Mirėpo nė mbrėmje, gjersa isha duke fjetur, elhamdulilah, e pashė njė ėndėrr, e cila ma nxori gjumin. Ai ishte zgjuar dhe kishte dalė nga shtėpia nė mes tė natės. I vesha rrobat shpejt e shpejt dhe e ndoqa se ēfarė bėnte dhe me ndihmėn e Allahut arrita ta zė. Ishte tepėr i mėrzitur dhe i thashė tė kthehej nė shtėpi. Me asnjė anėtar tė familjes nuk flet. Mė tregoni si ta kėshilloj qė ta ndaloj nga kjo e keqe. E lus Allahun qė ta udhėzojė atė!
Ju lutem mė ndihmoni! Allahu ju shpėrbleftė!
 


Pėrgjigjja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Koha nė tė cilėn jetojmė ėshtė e mbushur me probleme dhe vėshtirėsi, ndėrsa problemet e krizės ekonomike, papunėsia dhe varfėria janė ato qė mė sė shumti trokasin nė dyert e njerėzve nė kėtė periudhė. Fatkeqėsisht ata njerėz qė e kanė humbur besimin ose e kanė atė tė luhatur, ballafaqohen mė me vėshtirėsi me kėto probleme. Ēfarė ėshtė edhe mė e keqe, ka edhe tė atillė qė pėr shkak tė problemeve tė kėtilla fajėsojnė tė tjerėt ose fajėsojnė edhe Allahun e Lartėsuar.

Nė lidhje me problemin e prindit tuaj, mendojmė se ai ballafaqohet me njė krizė psikike, prandaj duhet tė keni kujdes qė ta lironi nga ngarkesat prej tė cilave vuan. Ne nuk e kemi parasysh moshėn tuaj dhe a ėshtė dikush nė familje qė mund ta ndihmojė atij nė sigurimin e nevojave esenciale pėr jetesė, por duhet tė ndėrmerrni njė hap qė ai mos ta ketė preokupim personal tėrė kėtė, pasi ngarkesa e tepėrt mund t`i shkaktojė depresion tė theksuar, e cila pastaj mund tė kalojė edhe nė sėmundje psikike. Duke pasur parasysh kėtė, themi se kėshilla jonė e parė ėshtė qė ju tė kėrkoni forma tė tjera tė sigurimit tė nevojave jetėsore duke larguar njė pjesė tė barrės nga ai. Nėse ai lirohet nga kjo, atėherė do tė jetė mė i qetė dhe besojmė se do tė mund t’i pėrmirėsohet gjendja.

Gjithashtu personat qė ballafaqohen me probleme tė kėtilla dhe qė nga kohėrat e hershme tė tyre kanė shprehur armiqėsi dhe arrogancė ndaj Islamit, nėse dėshirojmė t’i ftojmė nė fe, atėherė duhet tė kemi shumė kujdes se si u qasemi atyre. Ėshtė e mundur qė nėse nuk ia qėllojmė qasjes, nė vend se tė ndikojmė pozitivisht, mund tė bėjmė tė kundėrtėn.

Prandaj, vėlla i nderuar, ju kėshillojmė qė tė silleni mirė me prindin tuaj dhe mos tentoni qė nė ēdo gabim apo tejkalim qė ai bėn nė fe, ju t’ia sqaroni se kėtu ke gabuar dhe kėtu ke bėrė kufėr, e kėshtu me radhė, pasi reagimi yt nė kėtė formė do ta shtyjė atė qė tė jetė edhe mė arrogant dhe mė i ashpėr nė ato gjėra. Mundohuni qė tė jeni logjik dhe mos filloni t’i flisni pėr fe atij, vetėm atėherė kur jeni i bindur se nuk do t`ju kundėrshtojė dhe nė atė ēėshtje qė ai do tė pajtohet plotėsisht me ju. Kėshtu ju mundohuni tė ndikoni tek ai nga kėndvėshtrimet e pėrbashkėta qė ai mund t’i ketė me fenė, pastaj me kalimin e kohės mundohuni tė tėrhiqni paralele nga gjėrat me tė cilat ai ėshtė pajtuar me ju.

Nuk kemi kohė tė zgjerohemi mė shumė nė kėtė pėrgjigje, por nė fund e lusim Allahun e Lartėsuar t’ju japė sukses me prindin tuaj, qė ai t`i tejkalojė problemet me tė cilat ballafaqohet dhe tė pėrmirėsohet edhe besimi i tij. Amin!

 


Alaudin Abazi
12.4.2009


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010