Ndiej se mė ėshtė dobėsuar besimi
21.12.2009 10:18:56

Pyetja:

Ndiej se mė ėshtė dobėsuar besimi nė Allahun. Kur lexoj ndonjė ajet kuranor, jo qė dyshoj nė Allahun, por nuk e kam atė besim si e kisha pėrpara, d.m.th. besim tė fortė. Nuk di si ta shpjegoj, prandaj ju lutem tė ma ktheni pėrgjigjen sa ma shpejt tė jetė e mundur, pasi mos bie nė ndonjė mėkat tė madh.


Pėrgjigjja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Vėlla i nderuar, fillimisht ju tregojmė se ēėshtja e imanit ėshtė relative dhe e ndryshueshme, pra nuk ėshtė gjithmonė e njėjtė. Nganjėherė njeriu ndien se ėshtė mė i afėrt me Allahun, gjen kėnaqėsi gjatė kryerjes sė ibadeteve, ėshtė mė i qetė, ka dėshirė ta kujtojė Allahun (tė bėjė dhikėr), etj. Nganjėherė ėshtė mė i preokupuar me gjėra tė tjera, nuk mund tė pėrqendrohet mirė nė namaz ose pėrton edhe gjatė faljes, etj. Prandaj kjo qė ndieni ju ėshtė njė gjė me tė cilin ballafaqohet ēdo besimtar, me kėtė janė ballafaquar edhe sahabėt e tė Dėrguarit, lavdėrimi dhe paqja qofshin mbi tė.

Ajo qė duhet tė kuptoni ju ėshtė se nė rritjen dhe dobėsimin e imanit ka shkaqe dhe sebepe tė cilat ndikojnė. Mė qartė, veprat e mira ndikojnė nė ngritjen e imanit dhe gjetjen e ėmbėlsisė sė tij, kurse veprat e kėqija ndikojnė nė dobėsimin e imanit. Juve ju takon tė hulumtoni se si jeni me praktikėn islame dhe sa jeni korrekt nė kryerjen e obligimeve dhe nė largimin nga haramet. Ju jeni mė tė diturit pėr veten tuaj dhe jemi tė sigurt qė nėse i rishqyrtoni sjelljet tuaja, pėrkushtimin tuaj ndaj veprave tė mira dhe largimin nga tė kėqijat, atėherė do tė arrini sė pari tė zbuloni mangėsinė ku keni gabuar, pastaj edhe do tė arrini ta pėrmirėsoni gabimin.

Do tė cek njė shembull nga jeta e sahabėve tė nderuar. Me njė rast i Dėrguari i Allahut ishte i ulur nė mesin e shokėve tė tij dhe tha: “Kush prej jush sot ėshtė ngritur agjėrueshėm?” Ebu Bekri tha: “Unė, o i Dėrguari i Allahut.” I Dėrguari i Allahut tha: “Kush prej jush ka vizituar njė tė sėmurė sot?” Ebu Bekri i tha: “Unė, o i Dėrguari i Allahut.” Tha i Dėrguari i Allahut: “Kush prej jush ka ushqyer njė tė varfėr?” Ebu Bekri tha: “Unė, o i Dėrguari i Allahut.” Tha i Dėrguari i Allahut: “Kush prej jush sot ka pėrcjellė njė xhenaze?” Ebu Bekri tha: “Unė, o i Dėrguari i Allahut.” Atėherė i Dėrguari i Allahut tha: “Nuk bashkohen kėto gjėra te njė njeri pėrveēse do tė hyjė nė xhenet.” Shėnon Muslimi.

Paramendo kėtė varg veprash tė mira tė cilat i veproi Ebu Bekri brenda njė dite, pastaj nuk duhet tė habitemi kur dėgjojmė fjalėn e tė Dėrguarit tė Allahut: “Imani i Ebu Bekrit peshon sa imani i gjithė kėtij umeti.”
Tė ndalemi dhe tė shohim me ēfarė e arriti Ebu Bekri kėtė iman dhe me ēfarė dėshirojmė ne ta arrijmė.

Nuk kemi kohė tė zgjerohemi mė shumė, prandaj pėr fund lusim Allahun e Lartmadhėrishėm tė ta mundėsojė kryerjen e veprave tė mira, lėnien e mėkateve dhe fundin e mirė. Gjithashtu lus Atė qė ditėt mė tė frytshme dhe mė tė mira pėr ty tė jenė ditėt e fundit tė jetės dhe ta takosh Atė me iman tė pastėr! Amin!

 


Alaudin Abazi
4.1.2009


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010