Kam filluar ta humb imanin
21.12.2009 10:18:45

Pyetja:

Kam njė problem. Jam mbi moshėn 30-vjeēare dhe s’po e gjej fatin tim qė tė martohem, i cili po mė brengos shumė. Falem dhe i lutem Zotit shumė qė tė mė takojė me fatin tim tė shkruar, por s'ka rezultat qė tre vite. Shoqet e mia tė gjitha po martohen. T’ju them tė drejtėn, asnjėra nuk ėshtė besimtare, madje disa nga ato janė edhe ateiste, por janė rregulluar aq mirė, me burrė, me shtėpi, me fėmijė me tė gjitha. Ndėrsa unė falem, lutem dhe kot, jam e papunė, pa fat, pa asgjė, aq sa kohėve tė fundit ka filluar tė mė lėkundet besimi. Po e pyes veten ndoshta me tė vėrtetė nuk ka Zot dhe ai ekziston vetėm nė mendjen e njerėzve naivė! Mė ndihmoni ta kthej imanin, se me duket se po e humb. Ēdo ditė po mendoj nė tė vėrtetėn e ekzistimit tė Allahut! Mė ndihmoni ta kthej besimin dhe jo tė mė lėkundet ashtu siē po e ndiej humbjen e tij.


Pėrgjigjja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Motėr e nderuar, e kemi parasysh situatėn e cila ju shtyn qė tė manifestoni pesimizėm nė lidhje me gjendjen tuaj, prandaj ne do tė mundohemi t`ju rikujtojmė disa gjėra tė rėndėsishme, tė cilat shpresojmė se do t`jua largojnė kėtė ndjenjė.


Fillimisht ju duhet ta dini se dhėnėsi i tė mirave ėshtė vetėm Allahu i Lartmadhėrishėm dhe nėse Ai i jep dikujt diēka nga tė mirat e kėsaj bote, kjo nuk ėshtė provė se Allahu e do atė njeri. Tė mirat e kėsaj bote i dhurohen atij qė Allahu e do dhe atij qė nuk e do, atij qė beson nė Tė dhe atij qė nuk beson (jobesimtarit). Ndėrsa imani dhe shpėtimi nė botėn tjetėr i jepet vetėm atij qė Allahu e do.

Motėr e nderuar, Muhamedi, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, na tregon se nėse kjo botė  do tė vlente tek Allahu vetėm sa krahu i mushkonjės, nuk do t`i lejonte jobesimtarit tė shijonte prej saj madje as njė pikė ujė1. Ti gjithsesi duhet ta dish se Allahu i Lartmadhėruar nuk e bėri qė mirėsitė e kėsaj bote tė jenė shpėrblime pėr besimtarėt dhe tė devotshmit. Dėgjo me ēfarė e kėshillon Ai tė Dėrguarin e Tij nė Kuran:  “E ty tė mos shkojnė kurrsesi sytė nė ato (kėnaqėsi) me ēka Ne i pajisėm disa prej tyre (jobesimtarėve), as mos u brengos pėr ta (pse nuk besuan),e ndaj besimtarėve bėhu i butė.” (Hixhėr, 88)

Gjithashtu thotė: “Dhe mos ia ngul sytė bukurisė sė kėsaj jete me tė cilėn i bėmė tė kėnaqen disa prej tyre (mosbesimtarė), e pėr t’i sprovuar me tė, sepse shpėrblimi i Zotit tėnd ėshtė mė i mirė dhe ėshtė i pėrjetshėm.” (Ta Ha, 131)

Allahu i Lartėsuar po ia tėrheq vėrejtjen Muhamedit salallahu alejhi ue selem duke i thėnė: “... shpėrblimi i Zotit tėnd ėshtė mė i mirė dhe ėshtė i pėrjetshėm.” (Ta Ha, 131)

Kėshtu, motėr e nderuar, dije se shpėrblim dhe kėnaqėsi me plot kuptim tė fjalės ėshtė ajo e pėrhershmja, kurse kjo me ēfarė kėnaqen njerėzit nė kėtė botė ėshtė vetėm sprovė dhe kėnaqėsi shumė e shkurtėr.

Gjithashtu, Allahu i Madhėrishėm nė suren “Kehf” (kthehu tek ajetet 32-45 tė kėsaj sureje) na sjell shembullin e pronarit tė dy kopshteve dhe njė tė varfri. Pronari i dy kopshteve, nga krenaria dhe tė mirat qė posedonte, u mashtrua dhe mendoi se ėshtė mė i privilegjuar se ky i varfri, i cili nuk kishte gjė dhe bėri kufėr (mosbesim) duke mohuar ringjalljen dhe duke pretenduar se edhe po qė se do tė ndodhte ringjallja, ai do tė jetė person mė i afėrt dhe mė i respektuar tek Allahu (pasi ishte i pasur). Kurse i varfri ia tėrhoqi vėrejtjen pėr kėto fjalė dhe e kėshilloi qė tė jetė falėnderues ndaj Allahut, i Cili ia dhuroi tė gjitha kėto. Por ai mbeti kryeneē, derisa Allahu i Plotfuqishėm e dėnoi dhe ia shkatėrroi tėrė pasurinė me tė cilin mburrej.

E pėrmenda kėtė shembull kuranor qė tė kuptojmė se pėrllogaritja e njerėzve duke shikuar gjendjen materiale, pozitėn, pasurinė, prejardhjen dhe mirėsitė e tjera tė kėsaj bote nuk janė peshore e vėrtetė me tė cilin shikohet se njė njeri ėshtė i begatuar apo jo. Vlerėsim real i njeriut ėshtė nė bazė tė imanit qė ka dhe i fundit ku do tė shkojė. Besimi dhe imani ėshtė dhuntia mė e madhe dhe mė e begatshme qė posedon njeriu.

Pastaj, motėr e nderuar, ju duhet ta kuptoni se begatitė e Allahut janė shpėrndara te njerėzit, varėsisht sipas urtėsisė sė Tij, gjė tė cilin njeriu nuk mund ta kuptojė kurrė plotėsisht, prandaj Ai me urtėsinė dhe diturinė e Tij dikujt i jep bukuri, dikujt i jep pasuri, tjetri martohet, tjetri ka shėndet (nuk ka sėmundje) dhe kėshtu me radhė. Kėsisoj janė edhe sprovat tė shpėrndara nė njerėz, dikush sprovohet me sėmundje, dikush me humbjen e mė tė afėrmve, dikush me ndonjė fatkeqėsi, por edhe dikush mund tė sprovohet me vonimin e martesės.

Mė i lumturi dhe mė i kėnaquri nga tė gjithė kėta ėshtė ai qė pėr begatitė tė cilat i pėrjeton, falėnderon Dhuruesin e tyre dhe nė sprova bėn durim duke shpresuar shpėrblimin tek Allahu i Gjithėmėshirshėm dhe duke qenė i bindur se Ai nuk e ngarkon njeriun mė shumė se ē’mund tė durojė.

Dėgjo ēfarė thotė Allahu i Lartėsuar pėr falėnderuesit: “Dhe (pėrkujtoni) kur Zoti juaj njoftoi bindshėm: “Nėse falėnderoni, do t’ua shtoj tė mirat,” (Ibrahim, 7). Kurse pėr mohuesit dhe mospėrfillėsit e mirėsive thotė: “...e nėse pėrbuzni, s’ka dyshim, dėnimi Im ėshtė i vėshtirė!” (Ibrahim, 7)

Dhe dėgjo ēfarė thotė Allahu i Plotfuqishėm pėr durimtarėt dhe ata qė i mbėshteten vetėm Atij qė ėshtė i denjė pėr mbėshtetje: “E, pa dyshim se pas vėshtirėsisė ėshtė lehtėsimi. Vėrtet, pas vėshtirėsisė vjen lehtėsimi.” (Inshirah, 5-6)

“E kush i frikėsohet Allahut, Ai atij ia lehtėson punėn (gjendjen).” (Talak, 3)
“E kush u pėrmbahet dispozitave tė Allahut, atij Ai i hap rrugė.” (Talak, 2)

Motėr e nderuar, nė fund tė kėsaj pėrgjigjeje, ju themi se nuk keni nevojė pėr shqetėsim, ju ende keni kohė. Kemi shumė femra tė cilat janė martuar pas njė kohė pritjeje. Martesa ėshtė caktim i Allahut dhe nė dijen e Tij ėshtė pse te disa ndodh mė herėt e te disa mė vonė. Prandaj dorėzojuni Atij, nė Dorėn e tė Cilit ėshtė ēdo gjė dhe qė nuk i ikėn asnjė ēėshtje.

Do tė mundohemi t`i pėrmbledhim disa pika qė ju duhet t`i ndėrmerrni nė lidhje me gjendjen tuaj, pasi nuk po arrijmė tė ndalemi nė secilėn:

1. Shpeshto lutjet ndaj Allahut dhe kėrko vazhdimisht strehim me mėshirėn e Tij. Mos gabo tė paragjykosh se je e harruar nga Ai, pasi Ai kurrė nuk harron, njeriu ėshtė ai qė harron.
2. Zgjidh shoqėri tė mirė, me femra besimtare dhe tė devotshme. Me kėtė do tė arrish dy gjėra me rėndėsi;
- Sė pari do tė arrish ta mbrosh veten nga dobėsimi i imanit, pasi njeriu ndikohet nga tė tjerėt dhe ėshtė nė besimin e shokut me tė cilin shoqėrohet.
- Pastaj, kontakti me njerėz tė mirė tė bėn ty qė tė njihesh tek ata dhe tė shohin mirėsjelljen tėnde. Pa dyshim do tė dalė dikush tė ketė ndonjė tė afėrm i cili ėshtė pėr martesė dhe ju do tė ishit shans pėr tė.
Bėhu e mirėsjellshme me tė gjithė dhe mos u ngatėrro me askėnd pėr punė tė panevojshme.

3. Largohu nga mėkatet dhe pėrpiqu tė jesh zbatuese e rregullt e obligimeve tė Allahut, duke filluar me namazin.

4.Nėse ke prindėr, sillu mirė me ta dhe ndihmoji. Dije se lutja e prindit pėr fėmijėn ėshtė e pranuar tek Allahu.
5. Ji i kėnaqur me atė qė ke dhe mos u mashtro me tė tjerėt, pasi ti ke imanin, i cili ėshtė begatia mė e madhe.

Lus Allahun e Lartėsuar qė tė freskojė shpirtin tėnd me bindje tė paluhatshme dhe tė ta shuaj dyshimin me ujin e besimit! Gjithashtu e lus Atė qė tė largojė prej teje mėrzinė dhe pikėllimin dhe tė lėshojė mbi sytė e tu siguri, qetėsi dhe tė t`i hapė dyert e zgjedhjes me shpejtėsi! Amin!

Alaudin Abazi
4.1.2009


[1] Shėnon Tirmidhiu, Ebu Nuajmi dhe tė tjerėt, ndėrsa Albani e cilėson tė saktė.


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010