Si ta bind qė tė mos bėjė vetėvrasje?
21.12.2009 10:17:59

Pyetja:

Eselamu alejkum ue rahmetullahu ue berekatuhu!
Njė njeri qė e njoh, nėse e nervozon dikush, menjėherė do tė bėjė vetėvrasje. Si ta bind qė tė mos bėjė vetėvrasje? Ju lutem mė jepni njė kėshillė qė ta bind!
Allahu ju shpėrbleftė!


Pėrgjigjja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Sė pari, duhet tė dish se Allahu nuk ka zbritur ndonjė sėmundje pa zbritur me tė edhe ilaēin (shėrimin). Prej ilaēeve qė njeriu duhet tė pėrdorė kundėr nervozizmit tė tij ėshtė tė ecė rrugės sė Zotit. Pikėrisht pėr kėtė ka edhe hadithe tė shumta, se njeriu nėse ruhet nga nervozizmi, pra nėse e ndalon nervozizmin, ėshtė lehtė tė ndalė pastaj edhe ato mė fatalen, si vetėvrasja etj..
- E para, tė kėrkojė mbrojtjen e Allahut nga shejtani dhe cytjet e tij. Thotė Allahu i Lartėsuar: “E nėse tė godet shejtani me ndonjė vesves, ti kėrko strehim tek Allahu, sepse vėrtet Ai dėgjon e di.” (El-A’raf, 200).
- E dyta, tė ndėrrojė gjendjen dhe vendin e tij. Thotė Pejgamberi alejhi selam: “Nėse ndonjėri prej jush hidhėrohet dhe nervozohet dhe ėshtė i ngritur, le tė ulet. E nėse nuk i kalon, atėherė le tė shtrihet.” Transmeton Ahmedi dhe Ebu Davudi.
- E treta, tė shtojė pėrmendjen e Allahut sa mė shumė. Thotė Allahu i Madhėruar: “Ata qė besuan dhe me tė pėrmendur Allahun zemrat e tyre qetėsohen; pra ta dini se me tė pėrmendur Allahun zemrat stabilizohen.” (Er-Ra’d, 28)
- E katėrta, duhet tė kujtojė hadithin e Pejgamberit alejhi selam, ku tregon Ebu Hurejrete, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, se erdhi njė njeri dhe i tha: “Kėshillomė, o Resulallah!” Ai tha: “Mos u hidhėro, mos u bėj nervoz!” E pėrsėriti kėtė disa herė.” Transmeton Buhariu.

Vetėvrasja nė Islam ėshtė njė mėkat shumė i madh, ėshtė njė vepėr qė kryhet vetėm nga i ligu, nga ai qė s’ka aspak bindje te Zoti dhe Krijuesi i tij, nga ai qė i nėpėrkėmb dispozitat e sheriatit.

Mundohu ta bindėsh se vetėvrasėsi ėshtė gjithmonė nė xhehenem (nė zjarr), ia ka nxituar vetes vdekjen. Mundohu ta bindėsh se Allahu i Madhėruar e urren dhe e ka ndaluar kėtė vepėr.
Kjo ndalesė nuk ka tė bėjė vetėm me vrasjen e tė tjerėve. Allahu i Lartėsuar ua ka ndaluar njerėzve qė tė vrasin edhe vetveten sepse trupi dhe shpirti i njeriut nuk janė pronė e njeriut, por pronė e Allahut, prandaj Allahu nuk ia lejon njeriut qė tė bėjė si tė dėshirojė nė pronėn e Tij.
Mundohu ta bindėsh me fjalėn e Allahut: “… dhe mos mbytni veten tuaj (duke mbytur njėri-tjetrin). Vėrtet, Allahu ėshtė i mėshirshėm pėr ju.” (En-Nisa, 29)
Mundohu ta bindėsh me hadithin e Pejgamberit alejhi selam, i cili thotė: “Kush hidhet nga kodra e vret veten, ai ėshtė nė zjarr tė xhehenemit. Atje do tė mbetet pėrgjithmonė dhe pa fund. Kush pi helm e vret vetveten, ai duke e mbajtur helmin nė dorė do ta pijė nė zjarr tė xhehenemit, ku do tė mbetet pėrgjithmonė dhe pa fund. Kush e vret veten me hekur, duke e mbajtur hekurin nė dorė do tė pėrjetojė dhembje me tė nė zjarr tė xhehenemit, ku do tė qėndrojė pėrgjithmonė dhe pa fund.”
 

Eroll Rexhepi
12.10.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010