Kam disa dyshime dhe nuk po mundem tė bėj ibadet si mė pėrpara
21.12.2009 10:17:47

Pyetja:

Selam alejkum!
Kam
disa dyshime dhe nuk po mundem tė bėj ibadet si mė pėrpara.


Pėrgjigjja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Duhet tė kemi parasysh se shejtani nuk e lė tė qetė asnjėherė besimtarin. Djalli ėshtė pėrbetuar se me tė gjitha format do tė mundohet tė fusė dyshime nga mė tė ndryshmet te robi dhe pėrpiqet ta devijojė atė. Allahu i Lartėsuar thotė: “(Iblisi) Tha: ‘Pėr shkak se mė humbe mua, unė do t'u ulem atyre (do t'u zė pusi) nė rrugėn Tėnde tė drejtė. Mandej, do t'ju sillem atyre para, prapa, nga e djathta dhe nga e majta e tyre, e shumicėn e tyre nuk do ta gjesh qė do tė falėnderohen (tė besojnė)." (Araf, 16-17) S’ka dyshim se dyshimet janė nga ana e shejtanit dhe ne tė kėshillojmė qė tė kėrkosh ndihmėn e Allahut tė Lartėsuar qė t’u largohesh kėtyre dyshimeve, natyrisht se kjo kėrkon mund dhe sakrificė.

Ndėrsa sa i pėrket asaj qė nuk mundesh tė bėsh ibadet si mė pėrpara, themi se prej besimit tė Ehli Sunetit dhe Xhematit besimi shtohet me vepra tė mira dhe duke bėrė adhurime, ndėrsa pakėsohet me mėkate. Kjo ėshtė nga dobėsimi i imanit (besimit). Dobėsimi i imanit ėshtė njė sėmundje qė i kaplon zemrat e besimtarėve dhe pa dyshim se konsiderohet prej sėmundjeve mė tė rrezikshme. Si rrjedhojė e kėsaj biem nė mėkate, jemi neglizhues ndaj obligimeve qė dalin nga Allahu, zemrat tona janė mė tė ngurta, nuk ndjejmė kėnaqėsinė e adhurimeve, leximi i Kuranit nuk lė gjurmė te ne, jemi tė pakujdesshėm ndaj pėrmendjes sė Allahut etj. Dhe pėr ta larguar kėtė gjendje duhet tė orvatemi e tė kėrkojmė atė qė e forcon besimin. Prandaj, prej gjėrave tė cilat ndihmojnė nė forcimin e besimit mund tė pėrmendim:
- largimin nga mėkatet, tė vogla dhe tė mėdha.
- vazhdimėsinė nė kryerjen e veprave tė mira, gjatė ditės dhe natės, si namazi, leximin e Kuranit, pėrmendjen e Allahut, meditimin mbi krijesat e Allahut dhe njohjen e ligjeve tė Allahut dhe se Ai i sprovon robėrit e Vet besimtarė nė mėnyrė qė ata ta shfaqin besimin e tyre, durimin, sinqeritetin etj.
- shoqėrimin me njerėz tė mirė.
- leximin e vazhdueshėm nė librat e biografive dhe njohja se si kanė jetuar tė parėt tanė si dhe pasimi i tyre.
- rikujtimin e vdekjes, errėsirėn e varrit, kujtimi i urės sė Siratit, xhenetin, xhehenemin.
- kėrkimin i diturisė sė dobishme etj.

Nė fund, e lusim Allahun e Madhėrishėm tė na bėjė tė pėrqendruar nė fenė e Tij, tė vendosur, ngase kjo ėshtė rruga e vetme e lumturisė nė kėtė botė dhe e shpėtimit pėr nė botėn tjetėr. Allahu e di mė sė miri!


 

Almedin Ejupi
19.9.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010