I lutem Zotit pėr diēka, por Zoti nuk ma kthen lutjen
21.12.2009 10:17:15

Pyetja:

Fal namaz, por akoma nuk e kam kuptuar Islamin si duhet. Mendoj se i praktikoj detyrat ndaj Zotit, por Zoti i di si i praktikoj, si p.sh.: unė i lutem Zotit pėr diēka, por Zoti nuk ma kthen lutjen. Unė e di se Zoti e di ēka ėshtė mė e mirė pėr njeriun, por nga ta di unė kėtė gjė. E di se duhet tė bėsh durim, por edhe te durimi jam munduar, po prapė s’ia kam arritur qėllimit. E di se duhet tė durosh, po si tė duroj? Mė tregoni nga pėrvoja dhe sa mund tė zgjasė durimi, sa muaj?

2. Dhe si mund ta di se disa nxitje ose udhėzime i kam prej shejtanit?Pėrgjigjja:

   Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

1. Vėlla i nderuar, njeriu ėshtė krijesa mė e pėrsosur, prandaj edhe Allahu i Lartėsuar e ngarkoi me pėrgjegjėsi dhe obligime. Por megjithėkėtė ai ėshtė i paaftė tė kuptojė gjithmonė se cilat gjėra janė nė dobi tė tij dhe cilat jo. Allahu i Lartėsuar thotė: “...Ju mund qė ta urreni njė send, e ai ėshtė shumė i dobishėm pėr ju, dhe mund qė ju ta doni njė send, e ai ėshtė dėm pėr ju. Allahu di (fundin e ēdo sendi) e ju nuk dini.” (Bekare, 216)

Ndėrsa pėr njė vepėr tė dėshiruar pėr ne, qė tė mund tė kuptohet se ėshtė e dobishme apo jo kjo mund tė arrihet duke iu mbėshtetur Allahut tė Lartėsuar, prandaj ju kėshillojmė qė para se tė vendosni pėr kryerjen e njė gjėje ose edhe para se t`i luteni Allahut tė Lartėsuar qė ta arrini atė, kėrkoni kėshillim dhe sukses nga Allahu i Plotfuqishėm. Kjo mė sė miri arrihet me faljen e namazit tė istihares. Ky namaz falet zakonisht kur jemi para njė dileme dhe nuk e dimė se cili veprim ėshtė mė i dobishėm pėr ne.

Nga pyetja juaj kuptojmė se ju keni njė kohė qė jeni duke i bėrė lutje Allahut tė Lartėsuar pėr njė gjė, por ajo nuk realizohet dhe kėshtu ndiheni tė mėrzitur dhe humbni shpresėn pasi nuk arrini tė realizoni qėllimin. Ju kėshillojmė qė sė pari tė mos lidheni shumė me ēėshtjen, pastaj falni namaz istihare, pasi ėshtė e mundur qė mosrealizimi i asaj gjėje ėshtė mė hair pėr ju. Gjithashtu duhet tė kuptoni se kjo botė pėr besimtarin ėshtė botė e sprovave, e fitneve, e ballafaqimeve dhe e sfidave, kurse bota tjetėr ėshtė botė e qetėsisė, e rehatisė, e lumturisė dhe e shpėrblimit. Allahu i Lartėsuar thotė: “A menduan njerėzit tė thonė: ‘Ne kemi besuar, e tė mos vihen nė sprovė?’ Ne i sprovuam ata qė ishin para tyre, ashtu qė Allahu gjithqysh do t'i dallojė ata qė e thanė tė vėrtetėn, do t'i dallojė dhe gėnjeshtarėt.” (Ankebut, 2-3)

Besimtari i sinqertė nuk duhet tė humbė shpresėn dhe tė ketė mendim jo tė mirė pėr Allahun pėr shkak tė mosrealizimit tė njė dėshire apo edhe pėr shkak tė mospranimit tė njė lutjeje. Mosrealizimi i njė lutje nė vetvete pėrmban shumė urtėsi, tė cilat njeriu nuk ka mundėsi t`i kuptojė ose mund t`i kuptojė pas njė kohe, kur sheh disa gjėra tė cilat nuk kishte mundėsi t`i shihte mė herėt. Allahu e di mė sė miri!

2. Pėr sa i pėrket disa nxitjeve qė ndieni, si mund ta kuptoni se a janė nga shejtani apo jo, themi se shikohet se ēfarė pėrmbajnė ato nxitje. Nėse janė veprime tė cilat shpijnė nė kėnaqjen e Allahut tė Lartėsuar; nė kryerjen e obligimeve dhe largimin nga haramet, atėherė patjetėr janė veprime tė mira dhe nuk janė nga shejtani. Nė anėn tjetėr, nėse janė veprime dhe nxitje qė hidhėrojnė Allahun e Lartėsuar dhe tė Dėrguarin e Tij salallahu alejhi ue selem, atėherė ato janė nga shejtani. Allahu e di mė sė miri!

1. Vėlla i nderuar, njeriu ėshtė krijesa mė e pėrsosur, prandaj edhe Allahu i Lartėsuar e ngarkoi me pėrgjegjėsi dhe obligime. Por megjithėkėtė ai ėshtė i paaftė tė kuptojė gjithmonė se cilat gjėra janė nė dobi tė tij dhe cilat jo. Allahu i Lartėsuar thotė:  “...Ju mund qė ta urreni njė send, e ai ėshtė shumė i dobishėm pėr ju, dhe mund qė ju ta doni njė send, e ai ėshtė dėm pėr ju. Allahu di (fundin e ēdo sendi) e ju nuk dini.” (Bekare, 216)

Alaudin Abazi
20.6.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010