Shkrimi i Kuranit nė mėnyrėn mė tė pėrsosur
19.12.2009 13:33:58

Gjatė jetės sė Uthmanit, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, shkrimi i Kuranit ishte ai shkrim qė pati fatin tė shpėrndahet shumė. U shpėrnda pothuajse nė tė gjitha qendrat islame dhe arriti nė shkallėn mė tė lartė tė pėrsosmėrisė. Kjo shkallė e pėrsosmėrisė ishte si nė formė ashtu edhe te shenjat e vendosura mbi apo nėn shkronja, tė cilat e lehtėsuan dukshėm leximin e Kuranit.
Gjatė jetės sė Uthmanit pa dyshim se forma e leximit tė Kuranit kishte njė formė tjetėr, tė cilėn disa nga sahabėt si dhe tabi’inėt e patėn fatin qė ta lexonin.

Por, pasi gjuha arabe filloi tė dobėsohej dhe u futėn nė tė fjalė tė huaja, pėr kėtė arsye pati nevojė qė Kuranit t’i vendosen shenjat dhe pikat nėn apo mbi shkronja, nė mėnyrė qė tė lexohet mė lehtė. E tėrė kjo u bė pėr shkak qė Kurani tė jetė sa mė autentik dhe tė mos lexohet gabimisht.

Ai qė i vendosi i pari rregullat e gjuhės arabe ishte Ebu Elesved Edueli, tabi’in. Ai bėri edhe vokalizimin dhe shqiptimin e Kuranit nė atė mėnyrė qė leximi i tij tė jetė sa mė i saktė. E gjithė kjo ishte edhe si pasojė e urdhrit tė Aliut, Allahu qoftė i kėnaqur me tė. Ndėrsa shkak i marrjes sė kėtyre hapave nė vendosjen e rregullave tė gjuhės arabe ishte ngjarja kur Ebu Elesved Edueliu njė ditė dėgjoi njėrin duke e lexuar njė ajet nga Kurani. Zanoret nuk shėnoheshin deri atė ditė pėr shkak se ata dinin t’i lexonin. Por ai lexuesi bėri njė ndryshim nė leximin e atij ajeti dhe nė kėtė rast u bė njė gabim trashanik. Ky gabim u bė shkaktar qė ta mundonte shumė Ebu Elesved Edueliun. Ajeti qė lexuesi bėri gabim tė madh gjatė leximit ishte:

“Dhe (ky ėshtė) njė kumtim nga Allahu dhe i Dėrguari i Tij drejtuar tė gjithė njerėzve nė ditėn e haxhit tė madh, se Allahu ėshtė tėrhequr prej (marrėveshjes sė) idhujtarėve, e njėkohėsisht edhe i Dėrguari i Tij.” (Sure (Tevbe: 3)

Fjala e saktė nė gjuhėn arabe ishte ue resulihi, kurse ai lexuesi gaboi pėr shkak se nuk kishte shenja zanoresh dhe lexoi gabimisht ve resuluhu. Ky gabim bėri qė tė ndryshohet kuptimi i ajetit. U ndryshua dhe u bė me kuptim tė gabuar: “Dhe (ky ėshtė) njė kumtim nga Allahu drejtuar tė Dėrguarit tė Tij dhe tė gjithė njerėzve nė ditėn e haxhit tė madh, se Allahu ėshtė tėrhequr prej (marrėveshjes sė) idhujtarėve, e njėkohėsisht edhe nga i Dėrguari i Tij.” (Sure Tevbe: 3)

Pėr kėtė shkak, Ebu Elesved Edueliu bėri vokalizimin e Kuranit si dhe bėri shumė rregulla mbi leximin e Kuranit. Pėr kėtė kontribut e ndihmuan shumė dijetarė tė asaj kohe, si Ferid bin Ahmed Elferahidi, i cili ishte i pari qė shkroi librin: “Mbi formėn e shkronjave si dhe shenjat e pikėsimit”. Po ashtu ky ishte i pari qė kishte vendosur hemzėn dhe teshdidin si dhe shumė shenja tė tjera sqaruese pėr leximin e Kuranit. Pas kėsaj, mė vonė u shkrua edhe shkenca e “nahvit”, e cila ka tė bėjė me rregullat e gramatikės sė gjuhės arabe. Kjo shkencė ndihmoi shumė si shėrbim mė i mirė pėr lehtėsimin e leximit tė Kuranit.

Pastaj filluan qė nė fillim tė sures tė shkruajnė emrin e ēdo sureje, u vendosėn shenjat nė fund tė ēdo ajeti si dhe u nda Kuranin nė 30 xhuza (pjesė) dhe 60 hizba (pjesė edhe mė tė vogla se xhuzi) si dhe errba, njė e katėrta e xhuzit. Tė gjitha kėtyre pjesėve u bėnė shenja tė veēanta. Nė fund tė shekullit tė tretė hixhri, shkrimi i Kuranit arriti kulminacionin e bukurisė sė tij.

Megjithatė, prapėseprapė pati shumė nga dijetarėt e mėdhenj, si Ahmed Ibėn Hanbeli, qė e ndaluan shėnimin e Kuranit, pėrveē Rresm Uthmanij (shkrimit tė Uthmanit, Allahu qoftė i kėnaqur me tė). Po nėse pyet, vėlla i nderuar, se nėse ėshtė e ndaluar vendosja e atyre shenjave nė Kuran, si e bėnė ata tė parėt, tė cilėt i vendosėn ato shenja, pika dhe emrat suresh?

Ne do tė themi se ulemaja apo dijetarėt e kanė lejuar atė pėr arsye se ishte e domosdoshme, ngase u shfaq devijimi i gjuhės arabe e ky devijim erdhi si rrjedhojė e pėrzierjes sė shumtė tė tė huajve me arabėt. Arabėt filluan tė huazojnė fjalė nga ata dhe kėtu lindi problemi nė gjuhėn arabe. Pėr kėtė arsye, dijetarėt i vendosėn shenjat, pikat dhe rregullat e leximit nė mėnyrė qė tė mos ngatėrrohen shkronjat me shkronja qė ishin pothuajse tė njėjta nė formė. Gjithashtu pėr kėtė ēėshtje pati edhe ixhma tė ulemave (bashkimi i mendimit tė ulemave tė umetit tė Muhamedit salallahu alejhi ue selem pėr njė ēėshtje nė njė kohė tė caktuar).

Dhe sė fundi, shkurtimisht mund tė themi se ndalesa vjen nė shprehje pėr shėnimin e Kuranit pėrveē shkrimit tė Uthmanit, pra ėshtė fjala pėr musaf tė cilin e shtypin dhe mbetet nė duart e njerėzve. Kurse pėr ata tė cilėt e shėnojnė me qėllim qė ta kuptojnė mė lehtė, nuk prish punė, ėshtė e lejuar, posaēėrisht nėse janė fillestarė nė mėsimin e Kuranit.

 

Pėrktheu: Hevzi Kadriu
28.6.200
9


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010