A ėshtė i lejuar ndėrtimi i kishave nė vendet islame?
21.12.2009 10:16:39

Pyetja:

A ėshtė i lejuar ndėrtimi i kishave nė vendet islame? Dhe sill argumente nga ana e dijetarėve.


Pėrgjigjja:

   Falėnderimi i takon Allahut. Lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij. Duhet tė jetė e qartė se Islami ėshtė e vetmja fe e vėrtetė dhe e pranuar, ēdo gjė tjetėr jashtė Islamit ėshtė e refuzuar. “Kush kėrkon tjetėr fe pėrveē Islamit, nuk do t’i pranohet dhe ai nė botėn tjetėr do tė jetė i humbur.” (Ali Imran, 85)
   Ēifutėt dhe tė krishterėt janė kufarė (mohues). Kjo gjė ėshtė e qartė nga fjalėt e Allahut tė Lartėsuar dhe tė Muhamedit, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė (lexo ajetet nė suret Ali Imran: 64, 65, 69, 98, 99; En Nisaė, 171; Maide, 77 dhe shumė ajete tė tjera).
   Muslimani duhet ta dijė se besimi i krishterė nuk ėshtė i vėrtetė. Ėshtė e qartė se ai qė nuk e beson tė Dėrguarin e fundit, Muhamedin, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė, nuk ėshtė musliman. Xhamitė janė shtėpitė e Allahut, ku Ai madhėrohet dhe adhurohet, ndėrsa kishat janė vende ku bėjnė adhurim kufarėt, aty mohohet Allahu ose sė bashku me Allahun adhurohet edhe Isai si djalė i Zotit. Kjo ėshtė e ndaluar nė fenė e Allahut dhe nuk lejohet ndėrtimi i kishave dhe i tempujve ku manifestohet idhujtaria.
   Nuk lejohet qė muslimanėt t’i ndihmojnė tė tjerėt nė mėkate. Allahu i Lartėsuar thotė: “Mos e ndihmoni njėri tjetrin nė gjynahe dhe armiqėsi! Frikėsojuni Allahut, sepse Ai dėnon ashpėr.” (Maide, 2)
   Pa dyshim qė muslimanėt janė nė sprovė, por ata duhet tė njihen me rregullat dhe parimet e fesė sė tyre me qėllim tė vetėdijesimit pėr atė qė ėshtė e vėrtetė dhe pėr tė kundėrtėn e saj.
 

Ulvi Fejzullahu
13.6.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010