Dua tė pendohem dhe tė kthehem nė Islam
21.12.2009 10:16:26

Pyetja:

Desha t’ju bėj njė pyetje shumė tė rėndėsishme dhe desha pėrgjigje sa mė shpejt, njė pėrgjigje tė gjatė dhe tė kuptueshme. Kam qenė nė Islam 2 vjet, me besim tė fortė, etj., etj.. Por mė pas desha t’i bėja daua shokėve tė mi (por edhe sikur mė pėlqeu ndenjja me ta), mė pas mė filluan vesveset nė abdest, nė gusul, nė nijet etj., besimi vazhdonte tė mė binte, shoqėria mė tėrhiqte, fillova t’i fal namazet nė shtėpi nė njė moment (nė darkė 2-3 namaze pėrnjėherėsh), mė vinte zor kur takoja muslimanė me mjekėr...etj., etj., derisa u largova nga feja islame. Kam 5 vjet qė jam larguar, por me mendje qė do tė kthehesha njė ditė. Tani jetoj larg Shqipėrisė, nė njė vend qė nuk ka as xhami as muslimanė dhe kam dėshirė qė tė kthehem nė Islam, por mendoj se e kuptoni se nė ē’rrethana jetoj. Qė tė kthehem nė Shqipėri kam frikė nga varfėria etj., se jam dhe pa letra. Kėtu ku jetoj lexoj rreth fesė nėpėrmjet kompjuterit, por zemrėn e kam gur tė fortė dhe namaz nuk fal. Them se u largova nga feja mė shumė nga vesveset e shumta qė kisha (kam akoma rreth fesė), se shoqėrisė edhe mund t’i shmangesha. Shkurt desha njė pėrgjigje se tani s’di ē’tė bėj, dua qė tė pendohem dhe tė kthehem, por mendoj se e kuptoni se nė ē’gjendje jam. Jetoj nė njė ishull grek.


Pėrgjigjja:

   Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.
   Vėlla i nderuar, tė urojmė mirėseardhjen nė faqen tonė. Vėrtet ndihemi tė nderuar dhe tė privilegjuar nga letra jote dhe pėr besimin qė ke te ne.
Njeriu i cili shijon ėmbėlsinė e njė gjendjeje e ka tė vėshtirė ta harrojė atė dhe nuk ka mė keq se tė privohemi nga njė gjė tė cilėn e kemi poseduar mė herėt. Muhamedi salallahu alejhi ue selem thotė: “Allahume ini eudhu bike minel hauri badel keur” (O Zoti im mė mbroj nga zhgėnjimi pas suksesit”, do tė thotė privimit pas suksesit dhe mirėsisė).
   Humbja e besimit tek Allahu i Lartėsuar, pasi ka qenė nė udhėzim tė saktė, pėr njeriun ėshtė njė humbje e cila nuk krahasohet as me humbjen e mė tė dashurve, tė familjes, tė pasurisė dhe tė ēdo gjėje e cila mund tė ishte me vlerė nė syrin e njeriut. Kjo ėshtė kėshtu pėr shkak se kjo humbje ēon nė kuptimin jo tė drejtė tė jetės sė kėsaj bote dhe nė shkatėrrim nė botėn tjetėr, atėherė kur njerėzit do tė ikin nga mė tė dashurit e tyre dhe shpresa e vetme e secilit do tė jetė tė shpėtojė veten duke mos u interesuar pėr tė tjerėt. Gjendja nė kėtė ditė (Dita e Gjykimit) do tė jetė shumė e vėshtirė dhe e rėndė pėr ēdo njeri, ėshtė ditė nė tė cilėn edhe tė Dėrguarit do tė thonė “Vetja ime, vetja ime”, e tė mos flasim pėr njerėzit e thjeshtė sikurse ne, qė kemi grumbulluar mėkate vetėm Allahu e di se sa.
   Pėr kėtė ditė Allahu i Lartėsuar thotė: “Atė ditė njeriu ikėn prej vėllait tė vet. Prej nėnės dhe prej babait tė vet. Prej gruas dhe prej fėmijėve tė vet. Atė ditė secilit njeri i mjafton ēėshtja e vet.” (Abese, 34-37)
   Kėshtu do tė jetė gjendja e tė gjithėve para se ta kuptojnė se ēfarė do tė bėhet me ta, ndėrsa kur tė pėrfundojė gjykimi dhe secili njeri do ta ketė tė qartė vendin e tij, atėherė jobesimtari do tė shpresonte tė shndėrrohej nė dhe (tokė) e mos tė ekzistonte fare, vetėm qė t`i shpėtonte dėnimit qė e pret. Allahu i Lartėsuar thotė: “Ne ua tėrhoqėm juve vėrejtjen pėr njė dėnim tė afėrt (Ditėn e Gjykimit), nė ditėn kur njeriu shikon se ēka i kanė sjellė duart e veta, e jobesimtari (kafiri) thotė: “Ah, vaj pėr mua, sikur tė isha dhe!” (Nebe, 40)
   Prandaj, vėlla i nderuar, tė rikujtoj tė mendosh pak mė mirė pėr kėto gjėra dhe tė mendosh mė mirė rreth gjendjes sate. Ēfarė tė pengon t`i kthehesh Zotit tėnd dhe tė kėrkosh falje prej Tij? Ēfarė kėnaqėsie shijon nga kjo botė, po tė ishte e tėra e jotja, e cila nė krahasim me botėn tjetėr dhe kėnaqėsitė e saj nuk arrin sa vlera e njė thėrrmije? Kjo ėshtė kėshtu nėse do tė posedoje tėrė botėn, por cila ėshtė gjendja jonė dhe me ēka joshen njerėzit kur nuk posedojnė as gjėrat elementare tė jetesės?
   Dėgjo ēfarė tregon i Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja qofshin mbi tė, rreth vlerės sė kėnaqėsive tė kėsaj bote nė krahasim me botėn tjetėr dhe tė vėshtirėsive tė kėsaj bote nė krahasim me dėnimin e botės tjetėr. Shėnon Muslimi nė koleksionin e tij nga Enes ibėn Maliku, se Muhamedi salallahu alejhi ue selem tregon pėr Ditėn e Gjykimit, se si do tė thirret njeriu qė kishte qenė mė i lumturi, mė i pasuri dhe mė i begaturi i kėsaj bote dhe urdhėrohet qė tė futet nė xhehenem njė moment dhe tė shijojė zjarrin e xhehenemit vetėm pak. Pas kėsaj ai nxirret dhe do tė pyetet: “O biri i Ademit! A tė kujtohet ndonjė e mirė dhe kėnaqėsi qė ke shijuar ndonjėherė?” Ai do tė betohet: “Vallahi, o Zoti im, nuk kam shijuar asnjė tė mirė kurrė!” Gjithashtu thirret edhe njeriu mė i pėrvuajtur nė kėtė botė dhe urdhėrohet tė futet njė moment nė xhenet. Pastaj nxirret dhe pyetet: “O biri i Ademit, a ke pėrjetuar ndonjėherė ndonjė vuajtje, a ke kaluar ndonjėherė ndonjė fatkeqėsi”? Ai betohet: “Vallahi, o Zoti im, nuk kam pasur asnjėherė asnjė vuajtje dhe nuk kam pėrjetuar asnjė fatkeqėsi kurrė!”
   Kėshtu ėshtė vlera e kėnaqėsive tė kėsaj bote dhe e vėshtirėsive qė pėrjetojmė nė krahasim me botėn tjetėr dhe gjėrat me tė cilat do tė ballafaqohet njeriu atje.
   Vėlla i nderuar! Ėshtė e mundur qė kėto gjėra tė na duken tė largėta pėr tė ndodhur, por paramendo madhėrinė e Krijuesit tonė, i cili na bėri prej asgjėje, prandaj mos tė mashtrohemi me shpresa tė kota dhe mendime shterpė, tė cilat vetėm na bėjnė qė tė sillemi rreth gjėrave tė njėjta, fundi i tė cilave ėshtė zero dhe humbje pėr ne.
   Paramendo fuqinė e Zotit tėnd, i Cili ka nė dorė ēdo gjė dhe nuk ndodh asnjė veprim vetėm se me dijen e Tij. Pastaj paramendo fundin tėnd, se ēfarė do tė ndodhė me ty kur ta pėrfundosh kėtė botė dhe se sa ia vlen tė kėnaqemi dhe tė dėfrehemi pas kėnaqėsive tė kėsaj bote duke e hidhėruar Allahun e Lartėsuar, kur fundi i tyre ėshtė shkatėrrim dhe humbje.
   Dėgjo se ēfarė thotė Allahu i Lartėsuar: “Ju njerėz dijeni se jeta e kėsaj bote nuk ėshtė tjetėr vetėm se lojė, kalim kohe nė argėtim, stoli, krenari mes jush dhe pėrpjekje nė shtimin e pasurisė dhe tė fėmijėve, e qė ėshtė si shembull i njė shiu prej tė cilit bima i habit bujqit, e pastaj ajo thahet dhe e sheh atė tė verdhė, mandej bėhet e thyer, e llomitur...” (Hadid, 20)
   Vėlla i nderuar, mos e paramendo Islamin si njė gjė tė mbushur me obligime dhe ndalesa dhe asgjė tjetėr. Dije se edhe ata qė janė mė sė largu nga feja dhe besimi bėjnė thirrje pėr ligje dhe pėr vete vendosin ligje dhe ndalesa, pasi kjo ėshtė e vetmja mėnyrė e funksionimit dhe e sistemimit tė jetės nė kėtė botė. Por dallimi ynė nga kėta ėshtė se ne pėr vėnės dhe pėrpilues tė ligjeve kemi zgjedhur Krijuesin tonė, i Cili e di mė sė miri se ēfarė ėshtė e dobishme dhe e dėmshme pėr ne. Kurse ata pėr pėrpilues tė ligjeve dhe tė ndalesave kanė zgjedhur epshin e tyre dhe njerėzit tė cilėn peshojnė vetėm me peshoren e mendjes sė tyre. Prandaj mendo kush do tė fitojė nga kėta?
   Vėllai im, tė thėrras me brendėsinė e dashurisė vėllazėrore qė ndiej pėr ty, qė nė atė moment qė tė arrin kjo letėr tė ndalesh dhe tė mendosh mirė. Ēfarė pėrfitove gjatė kėtyre 5 viteve nė mėkat dhe hutim? Si do tė ishte gjendja jote po tė tė vinte vdekja gjatė kėsaj kohe dhe kush do tė tė ndihmonte? Kthehu te Krijuesi yt dhe qė nė kėtė moment kėndellu dhe mos iu nėnshtro neglizhimit dhe hutimit qė tė kaplon sa herė qė mendon kthimin tek Ai. Dije se kjo ėshtė nga shejtani, i cili tė vendos pengesa, tė cilat nė esencė (edhe pse i sheh ti shumė tė mėdha) nuk janė vetėm se dinakėri dhe hapa qė ti je duke i pasuar.
   Kurse sa u pėrket mėkateve, dije se nuk ka njeri nė kėtė botė qė nuk mėkaton, por i shpėtuari ėshtė ai i cili i dorėzohet Zotit tė tij dhe i kėrkon falje. Dėgjo ēfarė thotė Allahu i Lartėsuar pėr faljen e mėkateve, edhe nėse janė tė shumtė sa malet: “Thuaj: O robėrit e Mi, tė cilėt e keni ngarkuar me shumė gabime veten tuaj, mos e humbni shpresėn ndaj mėshirės sė Allahut, pse vėrtet Allahu i fal tė gjitha mėkatet, Ai ėshtė qė shumė fal dhe ėshtė mėshirues.” (Zumer, 53)
   Plotėsisht ėshtė e kuptueshme edhe gjendja jote e vetmuar atje dhe kjo tė bėn qė tė mos jesh i vendosur nė vetvete. Ne nuk dėshirojmė tė japim kėshilla tė caktuara, se ēfarė tė veprosh, pa i pasur parasysh tė gjitha rrethanat qė kanė tė bėjnė me ty. Por themi se ti je ai i cili duhet tė mendojė dhe tė planifikojė pėr veten e tij saktė se ē'ėshtė mė mirė pėr ty. Nėse vepron nė bazė tė kėsaj, e ke parasysh dobinė tėnde dhe mbėshtetesh te Allahu i Lartėsuar, atėherė tė jesh i bindur se ajo qė vendos do tė jetė e mirė pėr ty, pasi pėr mbėshtetės ke marrė Allahun e Lartėsuar, nė dorėn e tė Cilit ėshtė ēdo gjė.
   Nė fund, bėjmė lutje tek Allahu i Lartėsuar tė tė hapė rrugėn e udhėzimit dhe tė faljes dhe tė tė bėjė nga ata qė i kthehen Atij, tė mbron nga devijimi dhe hutimi. Amin!
 

Me respekt vėllai juaj
Alaudin Abazi
2.5.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010