Si ėshtė gjykimi i Islamit ndaj personit i cili nuk mund tė zbatojė urdhrat e Allahut nė rast frike?
21.12.2009 10:16:00

Pyetja:

Es-selamu alejkum ue rahmetullahi ue berekatuhu!
Kisha njė pyetje: Si ėshtė gjykimi i Islamit ndaj personit i cili nuk mund tė zbatojė urdhrat e Allahut nė rast frike? A arsyetohet ky person?


Pėrgjigjja:

   Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.
   Ėshtė e vėshtirė tė jepet ndonjė gjykim i pėrgjithshėm rreth personit tė frikėsuar se a ėshtė i arsyetuar apo jo. Kjo ėshtė kėshtu pėr shkak se duhet tė shikohet se pėr ēfarė frike ėshtė fjala dhe ēfarė vepre detyrohemi tė lėmė nga ajo frikė.
   Kėshtu qė nė disa raste njeriut i lejohet nė rast frike nga vrasja qė ta fshehė besimin e tij ashtu si veproi Amar ibėn Jasiri kur e kanė zėnė mushrikėt e Mekės dhe pėr tė shpėtuar u detyrua ta fshehė besimin e tij. Allahu i Lartėsuar thotė: “Ai qė pas besimit tė tij e mohon Allahun, me pėrjashtin tė atij qė dtyrohet (pėr tė mohuar), kurse zemra e tij ėshtė e bindur plotėsisht me besim, por fjala ėshtė pėr atė qė ia hap gjoksin mosbesimit, ata i ka kapur hidhėrimi nga Allahu dhe ata kanė njė dėnim tė madh.” (Nahl, 106)
   Pastaj njeriu pėr shkak tė frkės nga zgjerimi i sėmundjes apo vonimi i shėrimit lirohet nga disa obligime, si: agjėrimi, qėndrimi nė kėmbė gjatė faljes, etj.. Prandaj themi se ēėshtja e frikės nė lėnien e disa farzeve nuk ėshtė gjithmonė e njėjtė dhe pėr secilin rast duhet tė ketė dispozitė tė posaēme. Allahu e di mė sė miri!


Alaudin Abazi
25.4.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010