Ku mund ta gjej “Mevludin” e lindjes sė Pejgamberit nė gjuhėn shqipe?
21.12.2009 10:15:19

Pyetja:

Selam alejkum! Pėrshėndetje nga Llukmani. Desha t’ju pyes se ku mund tė gjej “Mevludin” e lindjes sė Pejgamberit nė gjuhėn shqipe. Faleminderit pėr mirėkuptimin tuaj.


Pėrgjigjja:

   Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen, mbi shokėt dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.
   Nuk kemi ndonjė informatė se ku mund ta gjeni atė qė kėrkoni, por nė kėtė rast themi se kremtimi i ditėlindjes sė Muhamedit salallahu alejhi ue selem nuk ėshtė ndonjė rit i cili kėrkohet tė kryhet nga muslimanėt. Madje e vėrteta ėshtė qė ne muslimanėt do tė duhej tė merreshim me adhurime dhe rite tė cilat na i ka urdhėruar Allahu i Lartėsuar nė Kuran dhe na i ka sqaruar Muhamedi salallahu alejhi ue selem nė hadithe. Nėse arrijmė t`i kryejmė kėto, atėherė kjo do tė ishte e mjaftueshme dhe ēdo adhurim qė do t`i shtohej kėsaj do tė ishte jo i drejtė dhe jo i qėlluar.
   Kurse ajo qė do tė ishte e domosdoshme pėr muslimanin karshi tė Dėrguarit, bekimi dhe paqja qofshin mbi tė, krahas kryerjes sė suneteve tė tij ėshtė edhe njohja e historisė sė tij, se si ka jetuar dhe ēfarė i ka ndodhur gjatė pėrcjelljes sė shpalljes, qė ta ketė atė shėmbėlltyrė tė jetės. Kjo mė sė miri dhe mė sė qarti kuptohet duke lexuar librat qė flasin pėr jetėn e tij. Pėr fat tė mirė libra tė tillė nė gjuhėn shqipe ka mjaft dhe ata gjenden nė ēdo vend qė gjendet literatura islame.
 

Alaudin Abazi
11.4.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010