Pse Allahu e bėri shejtanin qė tė mos e besojė Atė?
21.12.2009 10:14:13

Pyetja:

Selamu alejkum!
Kisha njė pyetje: Ēdo gjė ndodh me pėrcaktimin e Allahut. Atėherė pse Allahu e bėri shejtanin qė tė mos e besojė A
ose me ēfarė urtėsie Allahu i bėri njerėzit qė ta besojnė Profetin Isa alejhi selam?


Pėrgjigjja:

   Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen, mbi shokėt dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.
   Vėlla i nderuar, ju urojmė mirėseardhjen dhe dėshirojmė pėr ju ēdo tė mirė nė kėtė botė dhe nė botėn tjetėr.
   Ėshtė mė se e vėrtetė se ēdo gjė ndodh me caktimin e Allahut tė Lartėsuar dhe gjithashtu krijimi i shejtanit (i cili ėshtė nga xhinėt) ėshtė bėrė me caktimin e Allahut. Dhe nė kėtė nuk ka kurrfarė kontradikte. Allahu i Lartėsuar i la tė lirė njerėzit nė zgjedhjen e rrugės qė do tė pasojnė. Gjithashtu edhe shejtani ėshtė krijesė si njerėzit dhe krijesat e tjera nė kėtė botė, vetėm se dallon nga njeriu, pasi ai ėshtė i krijuar nga zjarri, kurse njeriu nga dheu, por nė zgjedhjen e rrugės sė drejtė edhe ai ishte i lirė ta zgjedhė.
   Nga zilia qė pati ai ndaj njeriut, i cili u krijua pas tij dhe se kur Allahu i Lartėsuar urdhėroi melekėt dhe xhinėt qė t`i bėjnė sexhde Ademit alejhi selam nė shenjė respekti, nuk e pasoi urdhrin e Allahut dhe kryelartėsia e tij e largoi nga mėshira e Allahut tė Lartėsuar. Ai pėr kėtė u pėrbetua se do tė jetė armiku i vazhdueshėm i njeriut dhe do tė tentojė ta pengojė gjithmonė njeriun ta pasojė rrugėn e vėrtetė.
   Allahu i Lartėsuar thotė: “Ai (shejtani) tha: “Pasha madhėrinė Tėnde, kam pėr t’i shmangur prej rrugės sė drejtė qė tė gjithė, pėrveē atyre qė janė tė sinqertė nga robėrit e Tu!” (Zoti) Tha: “Pasha tė vėrtetėn, e Unė e flas vetėm tė vėrtetėn: Unė do ta mbush xhehennemin me ty dhe me tė gjithė ata qė vijnė pas teje!” (Suretu Sad, 82-84)
   Prandaj, urtėsia e Allahut tė Lartėsuar ishte sprovimi i njerėzve se kė do tė zgjedhin pėr tė pasuar. Gjithashtu edhe urtėsia e besimit tek Isai alejhi selam, por edhe nė dėrgimin e tė Dėrguarve nė pėrgjithėsi, si pjesė e besimit tė muslimanit ėshtė nė atė se besimtari me kėtė pranon se Allahu i Lartėsuar nuk e la njerėzimin qė tė pasojė rrugėt dhe drejtimet e njerėzve devijues, por dėrgoi Profetė, tė cilėt ua sqaruan rrugėn e shpėtimit. Ai i cili i pasoi ata do tė gjejė shpėtimin dhe ai qė refuzon, do tė gjejė humbjen dhe devijimin.
 

Alaudin Abazi
21.3.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010