A ėshtė e padėshirueshme tė lexohet Bibla?
21.12.2009 10:14:00

Pyetja:

Selam alejkum!
Doja tė pyesja a ėshtė e padėshirueshme tė lexohet Bibla (qoftė edhe pėr qėllime studimesh) dhe a bėn tė lexohen librat qė dalin kundėr fesė islame, siē ėshtė “The true Furkan” dhe a bėn t’i njoftojmė njerėzit pėr libra tė tillė duke pasur qėllim tė mirė. Allahu ju shpėrbleftė pėr punėn qė bėni!


Pėrgjigjja:

   Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen, mbi shokėt dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

   Sė pari duhet tė sqarojmė se librat e mėhershėm si Ungjilli, qė iu zbrit Isait alejhi selam, Tevrati qė iu zbrit Musait alejhi selam, tė gjithė janė tė anuluar (shfuqizuar) me zbritjen e librin tė fundit, Kuranit.
   Pastaj edhe kėta libra tė mėhershėm nuk janė tė ruajtur nė origjinal ashtu siē ėshtė ruajtur Kurani. Librat mė tė vjetėr qė u janė dėrguar tė Dėrguarve tė mėparshėm nuk e kanė ruajtur origjinalitetin e tyre, por u janė nėnshtruar shtrembėrimit, falsifikimit dhe humbjes sė tekstit. Kėtė e pranojnė edhe vetė pasuesit e kėtyre librave.
   Duke pasur parasysh kėto gjėra, vėrehet se nuk lejohet tė lexohen dhe shpėrndahen kėta libra, posaēėrisht tek ata qė nuk kanė njohuri islame dhe mund tė ndikohen nga dyshimet e pranishme nė to. Leximi i kėtyre librave lejohet vetėm nėse ėshtė pėr qėllim zbardhja e kontradiktave dhe gabimeve tė pranishme nė besimet e tyre. Allahu e di mė sė miri!

 

Alaudin Abazi
22.2.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010