Tubimi i Kuranit gjatė jetės sė Muhamedit alejhi selam
19.12.2009 13:32:46

Kurani ėshtė tubuar nė dy periudha: nė kohėn e Pejgamberit dhe nė kohėn e hulefai rashidinėve dhe secila periudhė dallohet me veēoritė dhe karakteristikat e veta tė posaēme. Fjala tubim ndonjėherė ka pėr qėllim nxėnien e Kuranit pėrmendėsh dhe ruajtjen e tij nė kujtesė, ndonjėherė ka kuptimin e shkrimit, tė shėnimit tė Kuranit nė faqet e shkruara. Edhe njėra mėnyrė e tubimit edhe tjetra janė zbatuar nė kohėn e Pejgamberit. Kurani, pra, ėshtė ruajtur nė dy mėnyra: duke e nxėnė pėrmendėsh, qė ėshtė tubim nė gjokse, dhe duke e shkruar.

Allahu e nderoi umetin e Muhamedit salallahu alejhi ue selem me njė karakteristikė qė nuk e kanė pasur fatin ta kenė umetet e tjera tė mėhershme, e ajo ėshtė qė atyre ua mundėsoi ta mėsojnė Kuranin pėrmendėsh. Kjo ishte njėra nga shkaqet kryesore me tė cilat Allahu i Lartėsuar e ruajti librin e Tij tė fundit tė zbritur, Kuranin.

Numri i haditheve qė tregojnė pėr vlerėn e mėsimit tė Kuranit pėrmendėsh ėshtė i njohur dhe i shumtė. Muhamedi salallahu alejhi ue selem i nxiste shumė sahabėt qė ta mėsonin pėrmendėsh atė qė i zbriste nga Kurani dhe sahabėt, Allahu qoftė i kėnaqur me ta, e mėsonin pėrmendėsh Kuranin duke e dėgjuar nga Muhamedi salallahu alejhi ue selem. Njėra nga sahabet, Um Hisham, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, transmeton se si e mėsoi ajo suretu el-Kaf nga Muhamedi salallahu alejhi ue selem e thotė: “Ne dhe familja e Resulullahut kishim vetėm njė furrė dy vite me radhė dhe pata fatin qė tė mėsoj pėrmendėsh kaptinėn Kaf nga gjuha e Pejgamberit salallahu alejhi ue selem.” (Muslimi)

Aq shumė i kushtonte rendėsi Muhamedi salallahu alejhi ue selem mėsimit pėrmendėsh tė Kuranit, saqė kur vinte ndokush nga vendet e huaja nė shtetin islam nė Medinė, Muhamedi salallahu alejhi ue selem e drejtonte atė te ndonjėri nga sahabėt qė dinte Kuran dhe e urdhėronte atė qė t’ia mėsonte Kuranin pėrmendėsh atij. Nė lidhje me kėtė na transmeton sahabi Ubade bin Samit, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, i cili thotė: “Kur Muhamedi salallahu alejhi ue selem ishte i angazhuar e kur vinte ndonjė njeri muhaxhir (ai qe shpėrngulet nga vendi i kufrit nė vendet islame), e dėrgonte tek ne apo ndonjėri prej nesh qė t’ia mėsonim Kuranin.” (Ahmedi)

Gjatė jetės sė Muhamedit salallahu alejhi ue selem e mėsuan pėrmendėsh Kuranin shumė sahabė, saqė ėshtė e vėshtirė t’i pėrmendim tė gjithė. Mė tė njohurit qė e kanė mėsuar mė shumė pėrmendėsh Kuranin kanė qenė hulefa errashidunėt (Ebu Bekri, Omeri, Uthmani, Aliu), Talha, Sadi, Ibn Mesudi, Hudhejfe ibėn Jemanė, Ebu Musa Eleshariu, Salim Mevla ebi Hudhejfeh, Abdullah ibn Omer si dhe shumė tė tjerė, Allahu qoftė i kėnaqur me ta. Nė hadithin qė transmeton Katadja, ai thotė: “E pyeta Enesin se kush e ka mėsuar Kuranin pėrmendėsh gjatė jetės sė Muhamedit salallahu alejhi ue selem?” Tha: “Katėr, qė tė gjithė nga ensarėt: Ubej bin Kabi, Muadhi, Zejd bin Thabiti si dhe njė burrė nga ensarėt i quajtur Eba Zejd.” (Buhariu dhe Muslimi)

Kurse nga sahabet qė e kanė mėsuar Kuranin pėrmendėsh gjatė jetės sė Muhamedit salallahu alejhi ue selem ėshtė Umu Veraka, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, tė cilėn Muhamedi salallahu alejhi ue selem e urdhėroi t’i bėhej imame familjes sė vet. Hadithin e shėnon imam Ahmedi nė musnedin e tij.

Nga kushtimi i rėndėsisė sė madhe nga Muhamedi salallahu alejhi ue selem dhe sahabėve, Allahu qoftė i kėnaqur me ta, ata u pėrkushtuan qė ta shkruajnė sa mė mirė Kuranin nė mėnyrė qė tė ruhej nga humbja apo ndryshimi. Pasi Muhamedi salallahu alejhi ue selem urdhėroi qė tė ruhet Kurani nė gjokset e sahabėve, urdhėroi gjithashtu qė tė ruhet edhe duke e shkruar nė vargje. Gjithashtu nė fillim ndaloi qė tė shkruhet Hadithi (fjalėt e tij), nga frika se mund tė ngatėrrohej me Kuranin.

Nė sahihun e Muslimit, nė hadithin qė transmeton Ebu Seid el Hudri, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, thuhet se Muhamedi salallahu alejhi ue selem ka thanė: “Mos shkruani nga unė. E kush ka shkruar nga unė pėrveē Kuranit, le ta shlyejė atė.” Imam Neveviu, Allahu e mėshiroftė, lidhur me kėtė hadith thotė: “Ka qenė ndalesa pėr shėnimin e haditheve atėherė kur ishte frika se mos po ngatėrrohej diēka nga hadithet me Kuranin dhe kur u sigurua nga ajo, atėherė u lejua shkrimi i haditheve.” Ibnu el-Haxheri, Allahu e mėshiroftė, thotė: “Ndalesa pėr shėnimin e haditheve ishte vetėm gjatė zbritjes sė Kuranit nga frika se ka mundėsi qė tė pėrzihet me diēka nga Kurani.”

Po ashtu nga kushtimi i rėndėsisė aq tė madhe tė ruajtjes sė Kuranit nga Muhamedi salallahu alejhi ue selem, kur i zbrite diēka nga Kurani, thėrriste njėrin nga shkruesit e shpalljes dhe e urdhėronte qė ta shkruante atė qė i kishte zbritur nga Kurani e si ilustrim pėr kėtė do tė sjellim hadithin qė transmeton Zejdi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, se Muhamedi salallahu alejhi ue selem i diktoi ajetin: “Nuk janė tė barabartė prej besimtarėve ata qė ndenjėn (nuk luftuan) dhe ata qė me pasurinė dhe me jetėn e tyre luftuan nė rrugėn e Allahut, me pėrjashtim tė atyre qė ishin tė penguar pa vullnetin e vet. Ata qė luftuan me pasurinė dhe me jetėn e tyre, Allahu i gradoi nė njė shkallė mė lart mbi ata qė ndenjėn (me arsye). Por tė gjithėve Allahu u premtoi shpėrblim, ndėrsa mbi ata qė ndenjėn (pa arsye) Allahu gradoi luftėtarėt me njė shpėrblim tė madh.” (Nisa: 95) E pastaj erdh ibn Umi Mektume e ia diktoi edhe atij. (Buhariu dhe Muslimi)

Sahabėt e Resulullahut pėrdornin pėr shėnimin e Kuranit atė qė kishin mundėsi, si lėkura, eshtra, pllaka guri, fleta hurmash, dėrrasa qė vendosen mbi shpinėn e deveve etj. Nga Berau, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, transmetohet se kur i zbriti Muhamedit salallahu alejhi ue selem ajeti i lartpėrmendur (Nisa 95), i tha Muhamedi salallahu alejhi ue selem: “Ma thirr Zejdin dhe le tė marrė mjetet pėr shėnim (ashtin e gjerė)”, dhe i tha: “Shkruaj.” (Buhariu)

Kėto transmetime e shumė tė tjera tregojnė se sa i kanė kushtuar rėndėsi sahabėt, Allahu qoftė i kėnaqur me ta, shėnimit tė Kuranit dhe ruajtjes sė tij e falė mirėsisė sė Allahut e pastaj kėtij mundi tė madh tė sahabėve mbi shkrimin dhe mėsimin pėrmendėsh tė Kuranit, mbeti i ruajtur nė atė mėnyrė aq tė mrekullueshme, por nuk u tubua nė musaf (quhet ai libėr ku janė tubuar tė gjitha suret e Kuranit nė tėrėsi) gjatė kohės sė Muhamedit salallahu alejhi ue selem. Kastalani nė lidhje me kėtė thotė: “Kurani ishte i shkruar nė tėrėsi nė kohėn e Muhamedit salallahu alejhi ue selem, por nuk ishte i tubuar nė njė vend si dhe ende nuk ishte radhitur nė sure siē ėshtė i radhitur tani nė Kuran. Vdiq Resulullahu salallahu alejhi ue selem e gjendja e Kuranit ishte ashtu siē pėrmendėm tani.”

Ndokush ka tė drejtė tė pyesė se pse nuk ėshtė mbledhur Kurani Kerim nė kohėn e Resulullahut salallahu alejhi ue selem sikurse e tuboi Ebu Bekri apo Uthmani, Allahu qoftė i kėnaqur me ta. Ulematė kanė pėrmendur shumė shkaqe, por ne do tė ndalemi te disa prej tyre:

• Nuk u paraqit nevoja e tubimit tė Kuranit aq shumė siē u paraqit nė kohėn e Ebu Bekrit e tė Uthmanit, Allahu qoftė i kėnaqur me ta.

• Nė kohėn e Muhamedi salallahu alejhi ue selem Kurani ishte nė zbritje e sipėr e ishte mundėsia qė disa ajete qė zbritnin t’i anulonin disa tė tjera.

• Kurani nuk kishte zbritur pėrnjėherė nė tėrėsi, por ishte nė zbritje pjesė-pjesė kohė pas kohe, qė po tė ishte pėrmbledhur nė tėrėsi nė njė vend, atėherė do tė ishin tė detyruar qė t’i ndryshojnė tė gjitha shkrimet e Kuranit sa herė qė zbritnin ajete apo sure.


Radhitja e ajeteve nė sure dhe radhitja e sureve nė Kuran

Prej ēėshtjeve qė ulematė mbi shkencat e Kuranit kanė hulumtuar ėshtė edhe radhitja e ajeteve nė sure (kaptina) si dhe radhitja e sureve nė Kuran.
Nė ēėshtjen e parė ėshtė ixhmaja e ulemave (uniteti i tė gjithė dijetarėve islamė tė njė kohe), se radhitja e ajeteve nė sure ishte ēėshtje e caktuar e prerė nga Muhamedi salallahu alejhi ue selem e nuk kishte lėnė vend pėr hulumtim e supozime nė kėtė ēėshtje. Nuk pati asnjė nga ulematė qė e kundėrshtoj kėtė dhe argumentet pėr tė janė tė shumta. Ne mė herėt i pėrmendėm disa prej tyre e si pjesė plotėsues tani po pėrmendim edhe njė hadith qė e transmeton Ibn Zubejri, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, i cili thotė: “I thashė Uthmanit: “Ky ajet i cili ėshtė nė suren Bekare: 240: “Ata qė vdesin nga mesi juaj dhe lėnė pas vete gra, le tė testamentojnė (lėnė porosi) pėr gratė e tyre, furnizimin pėr njė vit, duke mos i nxjerrė prej shtėpisė. E nėse (me dėshirėn e vet) dalin, nuk ėshtė mėkat pėr ju pėr atė punė tė lejueshme qė bėjnė ato me vetveten. Allahu ėshtė mė i fuqishmi, mė i dituri.” Kėtė ajet pse e shėnon kur dihet se e ka anuluar ajeti i mėvonshėm: “E ata qė vdesin dhe lėnė gra pas vetes, ato (gratė) presin katėr muaj e dhjetė ditė. E kur ta kryejnė ato afatin e tyre, nuk ėshtė mėkat pėr ju (familja kujdestare) pėr atė qė bėjnė ato nė mėnyrė tė njerėzishme me veten e tyre. Allahu hollėsisht e di ēka veproni.” (Bekare: 236) E mė tha: “O vėllai im, nuk e ndėrroj asnjė ajet nga vendi i tij.” (Shėnon Buhariu)
Kurse pėr radhitjen e sureve nė musaf, mendimi mė i saktė ėshtė se Muhamedi salallahu alejhi ue selem ia la umetit tė tij qė tė vendosė pėr tė e kėtė radhitjen e sureve nė Kuran e bėn sahabėt, Allahu qoftė i kėnaqur prej tyre, sipas ixhtihadit tė tyre.

E kjo ishte shkurtimisht ajo qė deshėm tė themi mbi tubimin e Kuranit nė kohėn e Muhamedit salallahu alejhi ue selem, qė na jep tė kuptohet se Kurani u shkrua nė tėrėsi nė kohėn e Muhamedit salallahu alejhi ue selem e kjo ėshtė njė argument i fortė kundėr atyre qė supozojnė se Kurani nuk u pėrmblodh nė tėrėsi nė kohėn e Muhamedit salallahu alejhi ue selem. Nė fund, lusim Allahun e Madhėruar qė tė na bėjė prej atyre qė e mėsojnė Kuranin dhe prej atyre qė i ruajnė kufijtė e tij e qė ia japin hakun atij nė mėsim, lexim, pėrsėritje e praktikė. Amin!

 

Marrė nga: www.islamweb.net
Pėrktheu: Hevzi Kadriu
17.5.2009


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010