Gjuha e Kuranit
19.12.2009 13:32:09

Me tė drejtė pėrdoret sot nė shumė vende dhe universitete tė botės termi “gjuha e Kuranit” dhe jo gjuha arabe, kur flitet pėr mėsimin e gjuhės dhe letėrsisė arabe. Kjo ndodh pasi kemi tė bėjmė me njė diferencim me aspekte tė ndryshme letrare nė gjuhėn e Kuranit dhe nė atė tė gjuhės sė folur arabe.

Po tė kujtojmė pak historikun dhe prejardhjen e gjuhės arabe, do tė shohim se ajo ėshtė njė gjuhė semite dhe ėshtė ndėr ato pak gjuhė tė kėsaj familjeje qė kanė mbetur ende gjallė. Gjuhėt semite mund tė ndahen si mė poshtė:

Gjuhėt semite

Gjuhė semite veriore – Gjuhė semite jugore

1. arameje, akade dhe kanane

2. arabe abisine, fenikase dhe herreje, arabe veriore dhe arabe jugore

Gjuha arabe ka edhe njė ndarje tjetėr: arabishten e vjetėr dhe arabishten e re. Arabishtja e vjetėr ka qenė e pėrdorur nė Jemen dhe kryesisht e gjejmė nė mbishkrimet arabe veriore qė datojnė shekullin I-IV, si dhe nė mbishkrimet nė Mekė nė vitin 328. Dokumentet mė tė vjetėr tė gjuhės sė re arabe, datojnė qysh nė shekullin IV p.e.s, por formėn mė tė pėrsosur, e cila ėshtė edhe sot nė pėrdorim gjuha arabe e mori nė Kuran. Me ndihmėn dhe ndikimin e fuqishėm tė Kuranit, ajo u bė gjuha e pėrbashkėt e letėrsisė arabe dhe Islamit.

Gjuha e Kuranit ka mbetur deri mė sot e vetmja gjuhė letrare pėr arabėt, ndėrsa gjuha e folur, ajo veriore dhe jugore, ndryshojnė shumė nga ajo letrare.

Kurani zė njė vend tė lartė nė literaturėn arabe dhe nuk mund tė gjesh libėr nė botė, i cili mund tė krahasohet pėr nga vlerat e tij. Pasi kanė kaluar mė se 14 shekuj dhe ai ka qėndruar i pandryshuar nė formėn e tij tė shkruar dhe gjuha e pėrdorur nė tė ėshtė po nė tė njejtėn shkallė me gjuhėn e sotme. Edhe librat me vjetėrsi sa gjysma e moshės sė tij, nuk janė nė standardin qė kemi sot. Kurani e transformoi arabishten nga njė gjuhė e fshehur nė njė qoshe tė botės, nė njė gjuhė amtare pėr shumė vende tė ndryshme. Dhe me tė drejtė ėshtė shpallur zyrtarisht si gjuhė botėrore nė vitin 1974 nga OKB-ja.

Vet Kurani e pėrmend gjuhėn arabe dhe jep shkakun se pse u shpall nė kėtė gjuhė, nė mėnyrė qė tė ishte i kuptueshėm pėr kurejshėt, pėr ata tė cilėt fillimisht u drejtua shpallja.

“Ne e zbritėm atė Kuran arabisht, ashtu qė ta kuptoni.” Jusuf, 2.

Gjithashtu, ishte edhe njė paralajmėrim pėr Arabinė e atėhershme dhe fundin qė po vjen.

“Prandaj, Ne ta shpallėm ty Kuranin arabisht qė ta kėshillosh nėnėn e qyteteve (Mekėn) dhe ata pėrreth saj dhe t’u tėrheqėsh vėrejtjen pėr ditėn e tubimit (Kiametit)...” Shura, 7.

Kurani u shpalla nė gjuhėn arabe sepse vet i dėrguari ishte arab, kjo ėshtė shumė e thjeshtė dhe ja ē’thuhet nė Kuran:

“Sikur Ne ta bėnim Kuranin nė gjuhė tė huajø ata do tė thoshin: ‘Pėrse nuk janė ajetet e tij tė kuptueshme ( tė shkoqitura), a ėshtė ai (Kurani) nė gjuhė tė huaj, kurse ai pejgamberi ėshtė arab?...” Fusilet, 44.

Pėrpara se Kurani tė shpallej, nė Arabi ekzistonin vjersha dhe poezi qė i kushtoheshin femrave, kuajve, verės, etj., dhe nuk kishin stilin artistik tė njė krijimi tė mirėfilltė letrar. Me ardhjen e Kuranit letėrsia mori njė zhvillim tjetėr, kjo krijimtari ndėrroi tematikė dhe gjuha e pėrdorur u pasurua me fjalė tė bukura letrare dhe tė gjera nė kuptim.

Shumė studiues kanė shprehur mendimet e tyre nė kėtė drejtim. Nė lidhje me kėtė fakt ja se ē’na thotė Sidr Seingois nė “Dictionary of Islam”:

“Po ne do tė pyesim veten ēfarė do tė ishte gjuha arabe pa Kuranin dhe Muhamedin?... Me sa duket, pra, kjo ėshtė puna e vetme e natyrės uranore, e cila mundi ta zhvillonte arabishten e lashtė nė njė gjuhė letrare...”

Mė tej ky do tė shtojė edhe kontributin e Muhamedit nė lidhje me jetėn shoqėrore dhe politike, duke i veshur edhe meritėn si njė fillesė pėr prozėn nė letėrsinė arabe.

“Muhamedi bėri njė hap mė tė vendosur dhe tė madh drejt krijimit tė njė literature pėr njerėzit e tij. Nė kėto sure nė tė cilat rregullohet jeta private dhe publike e myslimanit, ai krijoi origjinėn e njė proze, e cila ka mbetur standardi i pastėrtisė klasike, qysh atėherė...”

Ndėrsa Sale na jep njė gjykim tė plotė dhe pėrshtypje mbresėlėnėse.

“Stili i Kuranit, nė pėrgjithėsi, ėshtė i bukur dhe i rrjedhshėm... dhe nė shumė vende, veēanėrisht ku madhėshtia dhe atributet e Zotit janė pėrshkruar nė mėnyrė sublime mahnitėse... Ai ndoqi dhe pushtoi aq bukur e aq ēuditshėm mendjen e dėgjuesve tė tij, saqė disa nga kundėrshtarėt e tij thoshin se ishte efekti i magjisė dhe i mahnitjes.”

Ndėrsa Palmeri na thotė:

“Ajo qė shkrimtarėt mė tė mirė tė Arabisė nuk e kanė arritur kurrė nė prodhimin e asgjėje tė barabartė nė merita tė Kuranit, nuk ėshtė e habitshme.”

Kjo e fundit themi se ėshtė nga mrekullitė e Kuranit qė i bėn sfidė ēdo krijese pėr sa i pėrket autorėsisė sė kėtij libri dhe stilit tė tij, ajeti i mėposhtėm e thotė kėtė:

“E nė qoftė se jeni nė dyshim nė atė qė Ne ia shpallėm gradualisht robit tonė, atėherė sillni ju njė kapitull tė ngjashėm si ai (Kurani) dhe thirrni (pėr ndihmė) dėshmitarėt tuaj (zotat) pos Allahut, nėse jeni tė sinqertė (nė thėniet tuaja se Kurani nuk ėshtė prej Zotit).” Bekare, 23.

Tė tjerėt do tė shtonin “Ishte njė mrekulli e shpallur nga Muhamedi... mrekulli e qėndrueshme.”

“Kurrė njė popull s’ka qenė udhėhequr aq shpejt drejt civilizimit sa ishin arabėt nėpėrmjet Islamit.”

Kurani ėshtė i paarritshėm sa i pėrket fuqisė bindėse, elokuencės dhe vet kompozicionit dhe me kėtė ėshtė indirekt shkak pėr zhvillimin mrekullueshėm tė tė gjithė degėve tė shkencave nė botėn islame dhe vazhdon tė jetė njė burim i tillė i pashtershėm.

Pėrgatiti: Ermal Lohja

15.09.2006

 

Literatura e shfrytėzuar

1. Hughes, “Dictionary of Islam”, art. Qur’an, f. 528-529.

2. Sale, “Preliminary discourse”, f. 48.

3. Palmer E.H “The Qur’an”.

4. Bosworth Smith’s, “Mohamed and Mohammedanism”, f. 290, Londėr 1889.

5. Hirschfeld H., “Neė researches into the composition and exegesis of the Qor’an”, f. 5, Londėr 1902.


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010