Disa statistika tė Kuranit tė Shenjtė
19.12.2009 13:31:56

- Kurani Fisnik ka gjithsej 114 sure (kaptina).
- Numri i ajeteve tė Kuranit sipas Ali ibn Ebi Talibit ėshtė 6236.
- Numri i fjalėve tė Kuranit sipas A'taut ėshtė 77439.
- Numri i shkronjave tė Kuranit sipas Ibni Abbasit ėshtė 323671.
- Sureja mė e gjatė e Kuranit ėshtė sureja "El Bekare", e cila ka gjithsej 286 ajete.
- Sureja mė e shkurtėr e Kuranit ėshtė sureja "El Kevther", e cila ka vetėm 3 ajete;
- Ajeti mė i gjatė i Kuranit ėshtė ajeti 282 i sures "El Bekare", i cili ka 128 fjalė.
- Fjala mė e shkurtėr nė Kuran ėshtė: Kaf, Nun, Sad.
- Fjala e Kuranit "wel jetelettaf", e cila ėshtė pjesė e ajetit tė sures El Kehf, shėnon mesin e Kuranit.


Eroll Rexhepi
11.1.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010