Desha t’ju pėrshėndes dhe t’ju pyes pėr njė pyetje qė mė mundon prej dy vitesh
21.12.2009 10:02:39

Pyetja:

Selamu alejkum vėllezėr!
Desha t’ju pėrshėndes dhe t’ju pyes pėr njė pyetje qė mė mundon prej dy vitesh.
Radhazi po mė vinė, po s’po di qysh t’i largoj veset tė cilat s’po mė lėnė rehat tė jetoj jetėn prej muslimani dhe tė kėnaqem me bashkėshorten time. Ju lutem tė mė pėrgjigjeni nė kėtė pyetje sa mė shpejt! Kėto vese janė kėshtu: natėn kur bie tė fle, shoh disa njerėz qė unė i njoh, po s’kam qejf tė mendoj pėr ta dhe kurrė nė mendje pėr ta mė herėt s’mė ka rėnė, por tani po mė bie. E kjo a ėshtė prej shejtanit? Kur flas me gruan, nuk e njoh, mė duket si dikush tjetėr. Qysh t’ia bėj vėllezėr, kallėzomėni se s’po mundem. Shumė mė kanė lodhur, qė dy herė qė mė vinė tė njėjtat vese, a mos e ka gjetur shejtani pikėn time tė dobėt? Allahu ju shpėrbleftė!
Selam alejkum dhe Allahu ju ruajttė!


Pėrgjigjja:

Alejkum selam ue rrahmetullahi ue berekatuhu!

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Nuk ka dyshim qė shejtani mundohet t’i largoj njerėzit nga rruga e drejtė dhe t’i shpjerė nė telashe dhe sidomos qėllimi kryesor ėshtė tė ndajė burrin prej gruas sė tij.

Kėto vesvese i ke pa dyshim prej shejtanit, pėr t’u mbrojtur prej tij duhet t’u pėrmbahesh kėtyre gjėrave:

1. Pa tjetėr tė falėsh 5 kohėt e namazit, shejtani nuk ka mundėsi t’i afrohet njė besimtari.

2. Tė jesh gjithmonė me abdest.

3. Tė bėsh dhikrin e mėngjesit, mbrėmjes dhe fjetjes.

4. Ta lutėsh Allahun xh.sh. tė ti largojė kėto dyshime dhe vese.

5. Tė lexosh Kuran, sidomos suren El Bekare, nėse nuk di tė lexosh, atėherė duhet ta dėgjosh kėtė sure.

6. Kur tė vinė kėto dyshime, tė pėshtysh (tė pėshtysh pa pėshtymė) tri herė nė anėn e majtė dhe tė thuash “Eudhu bilahi minesh-shejtanirr-rraxhim”.
Nėse u pėrmbahesh kėtyre gjėrave, inshallah nuk do tė ketė mundėsi shejtani tė tė afrohet mė.

 

Eroll Nesimi
5.7.2009


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010