Si tė veproj nė kėtė situatė?
21.12.2009 10:02:25

Pyetja:

Selam alejkum!
Jam njė musliman i rregullt me namaz dhe e pėrkujtoj Allahun. Doja t’ju bėja njė pyetje rreth vetes, pasi ka rreth njė muaj e gjysmė qė namazin e kam lėnė pas dore sepse kam pasur probleme shėndetėsore (me tensionin). I kam bėrė analizat dhe mjekėt mė kanė thėnė se s’ka asgjė, je shumė mirė, e ke tė moshės (18), por unė kur falem apo pėrqendrohem e kam tė vėshtirė tė qėndroj nė kėmbė sidomos pasi ēohem nga sexhdja dhe kam njė ndjenjė mosqetėsie, por kjo gjendje nuk ėshtė vetėm gjatė faljes. Kam menduar se mund tė jetė ndonjė mėsysh dhe lexoj Kuranin si dhe disa lutje qė thuhen nė mėngjes. Doja tė dija qė nėse kjo gjendje vazhdon, tė konsultohem me ndonjė imam apo njeri tė dijshėm apo tė lexoj sa mė shumė Kuran. Edhe njė shqetėsim qė kam ėshtė se si mund t’i zėvendėsoj kėto namaze qė lė pa falur gjatė ditės.
Allahu jua shpėrbleftė!
 

Pėrgjigjja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Vėlla i nderuar, fillimisht lus Allahun e Lartėsuar t’ju shėrojė sa mė shpejt dhe t’i ktheheni jetės normale. Pastaj, nėse gjendja juaj vazhdon kėshtu, ju kėshillojmė qė tė konsultoheni edhe me ndonjė hoxhė i cili merret me rukje. Ndėrsa nė lidhje me vėshtirėsitė me tė cilat ballafaqoheni gjatė namazit, ju themi se nuk ėshtė e drejtė ta lini namazin pėr shkaqe tė sėmundjes derisa jeni nė gjendje tė vetėdijshme. Gjatė sėmundjes keni lehtėsime tė shumta se si tė faleni’ nėse nuk arrini tė rrini nė kėmbė, mund tė faleni ulur, nėse edhe ulur nuk mundeni, atėherė shtrirė, nėse nuk jeni nė gjendje tė pėruleni dhe tė bėni sexhde si ėshtė e paraparė pėr shkak tė vėshtirėsive, atėherė mund tė mos e bėni tė plotė atė. Pastaj edhe nėse nuk arrini tė merrni abdest, mund tė faleni me tejemum dhe kėshtu me radhė. Prandaj ju kėshillojmė qė t’i mos i lini namazet vetėm pse nuk arrini ta realizoni namazin e plotė, por faluni ashtu si arrini. Allahu e di mė sė miri!

 

Alaudin Abazi
17.5.2009


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010