Jam e sėmurė prej magjisė
21.12.2009 10:01:25

Pyetja:

Es-selamu alejkum! Unė jam e sėmurė prej magjisė.

1. A ka ndikim xhini nė imanin tim?
Unė falem, falėnderoj Zotin, dhe mundohem t’i kryej tė gjithat obligimet e mia me pėrpikėri, por megjithatė unė ndihem shumė keq, shpirti mė ėshtė ngushtuar, nuk ndiej aspak kėnaqėsi kur kryej ndonjė adhurim, ndodh qe ndihem mirė pėr pak ēaste, mirėpo ajo zhduket menjėherė.

2. A ka ndikim xhini nė zemrėn time?
Filloj t’i urrej njerėzit mė tė dashur pėr mua, pa pasur ndonjė arsye dhe kjo mė pikėllon.

3. Vendi i magjisė!
Pas shumė rukjeve, xhini ka treguar se ku ėshtė njė vend i magjisė.
Aj vendi ėshtė ku thjesht nuk kemi mundėsi tė shikojmė se a ėshtė e vėrtetė kjo.
C’ka ngel tani pėr mua dhe familjen time, a kemi mundėsi disi ta asgjėsojmė atė magji nė atė vend?

4. A ka mundėsi tė jetė kjo e vėrtetė?
Deri mė tani kam qenė tek shumė njerėz pėr tė mė bėrė rukje, ndėr to dhe hoxhallarėė eminentė dhe xhini ēdo herė kur ėshtė pyetur se kush tė ka dėrguar dhe pse te ka dėrguar, qe pėrgjigjur njėjtė. Asnjėherė nuk ka thėnė pėr njė person tjetėr.
A ka mundėsi tė gėnjejė xhini nė kėtė rast, pasi dihet mirė se xhinėt gėnjejnė? Dhe nėse ėshtė mundėsia se ka thėnė tė vėrtetėn xhini, a e kam tė lejuar ta akuzoj atė person, qė sė paku tė tjerėt tė ruhen prej tij?


Pėrgjigjja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Lexues i nderuar, lus Allahun e Lartėsuar t’ju lirojė nga vėshtirėsitė me tė cilat ballafaqoheni dhe t’ju shėrojė sa mė shpejt.
Tė goditurit nga magjia (sihri) ėshtė njė sėmundje shumė e vėshtirė dhe e mundimshme pėr faktin se kemi tė bėjmė me njė sėmundje e cila vjen me shumė tė panjohura dhe tė papritura. Nė kėtė pėrgjigje nuk kemi mundėsi t’ju ndihmojmė shumė, por do t`ju kėshillonim qė tė vazhdoni shėrimin te hoxha i cili keni filluar rukjen dhe t`u pėrmbaheni udhėzimeve tė tij. Jam i bindur se hoxhallarėt tek tė cilėt ju keni shkuar kanė mė shumė mundėsi t’ju ndihmojnė pėr problemet tuaja dhe t`ju pėrgjigjen edhe rreth preokupimeve pėr tė cilat bėni pyetje. Kur themi hoxhallarėt, e kam fjalėn pėr ata qė shėrojnė me Kuran dhe lutje pejngamberike tė sakta, e assesi pėr ata pseudohoxhallarė tė cilėt merren me shkrimin e hajmalive.

Lus Allahun e Lartėsuar qė ashtu si e bėn shiun ta ringjallė tokėn, ta bėjė edhe zemrėn tėnde tė ringjallet dhe tė forcohet me pėrkujtimin e Tij dhe Kuranin Famėlartė ta bėjė shėrues dhe ilaē pėr ty. Amin!


Alaudin Abazi
4.1.2009


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010