Kam dy pyetje
21.12.2009 10:01:06

Pyetja:

1. Mė intereson tė di se shumė herė teksa bėj dhikrin, ndiej dhembje, lėvizje tė barkut, apo kur dėgjoj Kuran, suren El-Bekare, sidomos tek ajetet pėr Sylejmanin, ndiej qė mė lėviz diēka nė kokė (s’di si ta pėrshkruaj ēfarė ndjesie, pak dhimbje edhe nxehtėsi). Ndryshime tė disponimit, qarje pa arsye edhe pėr cikėrrima, ērregullim tė pėrmuajshmeve, pengesa apo shumė vėshtirėsi nė jetėn e pėrditshme... Gjumė tė theksuar kohė pas kohe.
Ēfarė mė sugjeroni tė bėj nėse kam nevojė pėr shėrim, s’e di pse nuk parapėlqej tė bėj rukje, edhe nėse kam nevoje pėr ta bėrė.

2. Tjetėr, nėse nuk je e pastėr (pėr shkak tė ciklit mujor), a lejohet tė biesh nė sexhde pėr tė bėrė lutje, dua. Si shpjegohet kjo ndjesi, ku herė pas here mė vjen tė bėj sexhde edhe nė vende tė tjera, ndoshta jo tė lejuara pėr lutje (banjė p.sh.).


Pėrgjigjja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

1. Motėr e nderuar, fillimisht kėrkojmė falje pėr vonimin e pėrgjigjes, pastaj themi se duke pasur parasysh gjėrat tė cilat na i keni pėrmendur nė pyetje, do t`ju kėshillonim qė tė bėni vizitė sė pari te mjeku dhe t’i kryeni kontrollet e nevojshme. Pastaj gjithashtu do t`ju kėshillonim qė tė shkoni te ndonjė hoxhė i cili bėn rukje me Kuran dhe lutje tė sakta. Por duhet tė keni kujdes tė mos shkoni tek ata tė ashtuquajtur “hoxhallarė”, tė cilėt mashtrojnė njerėzit kinse shėrojnė dhe pėrdorin magjinė dhe forma tė tjera tė ndaluara nė Islam.

2. Ndėrsa bėrja e sexhdes pėr tė bėrė lutje gjatė kohės sė ciklit mujor, pa hyrė thellė nė detaje, themi se nuk ėshtė e qėlluar kjo, posaēėrisht nėpėr vende tė cilat pėrmendni. Mjafton tė bėni lutje duke ngritur duart dhe duke thėnė lutjet profetike. Allahu e di mė sė miri!
 

Alaudin Abazi
4.1.2009


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010