Kur thėrras ezanin kam njė frikė
21.12.2009 10:00:53

Pyetja:

Selam alejkum! A-llahu ju shpėrbleftė pėr punėn qė po bėni. Kam njė pyetje. Kam njė problem tė them, ashtu si ta quaj, njė brengė. Unė elhamdulilah nė rrugė tė Allahut jam, bėj namaz me rregull, lexoj Kuran e kėshtu me radhė...
Problemi ėshtė se kur bėj muezinin, faktikisht kur thėrras ezanin kam njė frikė, trembje ose turpėrohem, e po dridhem vetėm se nė fillim, pastaj jo. Para 2 vitesh duke thirrur ezanin, mbas "Hajalelsalah", e kam humbur vetėdijen dhe kam rėnė nė tokė. Qė prej atėherė po kam frikė. Ju lutem njė kėshillė.


Pėrgjigjja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Ėshtė vėshtirė tė kuptohet se ēfarė mund tė jetė shkaku pse ju ndieni frikė gjatė kėndimit tė ezanit; ėshtė e mundur qė ju tė keni ndonjė cytje prej shejtanit, prandaj do t’ju kishim kėshilluar qė tė takoheni me ndonjė hoxhė i cili bėn rukje me Kuran dhe Sunet dhe t’ju lexoj Kuran. Kėshtu qė nėse keni ndonjė problem qė ka tė bėjė me cytje, mund ta tejkaloni me lejen e Allahut tė Lartmadhėruar. Por duhet tė keni kujdes tė mos i vizitoni pseudohoxhallarėt dhe ata qė pretendojnė se shėrojnė, por nė fakt bashkėpunojnė mė shejtanėt.

Gjithashtu problemi juaj mund tė jetė edhe i natyrės psikike (se keni fituar frikė, ashtu si e pėrmendni edhe ju); kur e paskeni humbur vetėdijen nė atė rast gjatė thirrjes sė ezanit. Keni fituar njė frikė qė nga ajo kohė, prandaj ēdo herė qė tani e dėgjoni ezanin, nė zemėr ju futet njė frikė, se mos vallė po pėrsėritet humbja e vetėdijes prapė. Allahu e di mė sė miri!
 

Alaudin Abazi
23.11.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010