Desha t’ju bėj njė pyetje rreth syrit tė keq ose sihrit nė Islam
21.12.2009 09:58:25

Pyetja:

Selam alejkum! Desha t’ju bėj njė pyetje rreth syrit tė keq ose sihrit nė Islam. A mundet qė njeriun ta shėmtojė pėrgjithmonė pa pasur shėrim dhe a mundet ta sėmurė po ashtu pėrherė? A ndikon edhe kjo te disa persona tė caktuar?


Pėrgjigjja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Fillimisht duhet tė kuptojmė se mėsyshi (syri i keq) dhe sihri janė dy veprime qė kanė tė pėrbashkėta disa gjėra, por nė esencė dallojnė njėra nga tjetra. Syri i keq shkaktohet pa dashje dhe personi i cili merr mėsysh mund ta bėjė kėtė pa dijen dhe dėshirėn e tij. Ndėrsa sihri shkaktohet me ndėrhyrjen e disa veprimeve tė qėllimta qė i vepron njeriu shpirtkeq dhe me kėtė bėhet magjia me tė cilėn arrihet t`i bėhet sihėr tjetrit.

Pasi kuptuam kėtė, themi se kemi lloje tė ndryshme sihri; ekzistojnė edhe lloje qė mund tė vrasin njeriun. Ibėn Kudame thotė: “Kemi lloje sihri qė mbyt, qė shkakton sėmundje, qė privon burrin nga gruaja dhe nuk mund tė kryejė marrėdhėnie intime, qė ndan burrin nga gruaja, qė fut urrejtje ndaj njėri-tjetrit ose qė fut dashuri nė mes dy personave...”
Nga konstatimi i Ibėn Kudames dhe i tė gjithė atyre qė flasin nė lidhje me sihrin kuptojmė se ekzistojnė forma tė ndryshme tė magjive, tė cilat shkaktojnė reaksione tė ndryshme. Por nuk mund tė thuhet se mund tė ekzistojė ndonjė lloj sihri i pashėrueshėm, pasi Allahu ėshtė i Plotfuqishėm pėr ēdo send dhe Muhamedi salallahu alejhi ue selem thotė se ēdo sėmundje e ka shėrimin. Sihri ėshtė lloj sėmundjeje dhe pa dyshim ka edhe shėrimin.
Gjithashtu ėshtė e mundur qė njeriu tė sėmuret pėr njė kohė tė caktuar me sihėr dhe pastaj tė shėrohet tėrėsisht dhe tė mos lėrė asnjė pasojė ajo sėmundje. Allahu e di mė sė miri!

 

Alaudin Abazi
1.8.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010