A bėn ta mbaj Kuranin nė makinė?
21.12.2009 09:55:09

Pyetja:

Kam njė kopje tė Kuranit Fisnik dhe e mbaj nė makinėn time duke pasur parasysh se ėshtė Fjala e Allahut. A bėn tė veproj kėshtu?


Pėrgjigjja:

   Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.
   Nėse kjo kopje (e Kuranit) qė ke nė makinėn tėnde ėshtė (kasetė, cd, dvd, mp3) qė dėgjohet, bėn ta mbash dhe ta dėgjosh, bile kjo ėshtė njė gjė e mirė dhe e kėrkuar, duke ditur vlerėn e dėgjimit tė Kuranit nga dikush tjetėr. Kėshtu vepronte (dėgjonte) Pejgamberi alejhi selam nga Abdullah ibėn Mesudi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė.
   E nėse ėshtė kopja e Kuranit Fisnik, libėr, vėllim i botuar, qė vendoset nė makinė pėr bereqet apo pėr t’u mbrojtur nga tė kėqijat, kjo ėshtė prej bidateve dhe ėshtė e ndaluar. Konsiderohet njėsoj si lidhja dhe mbajtja e “hajmalive”. Allahu di mė sė miri.
 

Eroll Rexhepi
2.5.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010